K výbuchu v továrni Runxing Chemical došlo okolo 20:50 miestneho času (14:50 SELČ). Na miesto postupne dorazilo sedem požiarnych zborov s celkovo 150 hasičmi. 

Na miesto nešťastia boli takisto vyslané jednotky vycvičené na zvládanie požiarov, pri ktorých sú prítomné chemikálie, uvádzajú čínske média podľa agentúry Reuters.

V dedine, v ktorej sa závod nachádza, výbuch rozbil okná, otrasy bolo cítiť až do dvoch kilometrov od miesta explózie. Továreň vyrába adiponitril, bezfarebnú látku, ktorá pri reakcii s ohňom uvoľňuje jedovaté plyny.

Nové nešťastie sa stalo 10 dní po ničivých výbuchoch v čínskom prístave Tchien-ťin. Pri explóziách v prístavných skladiskách zahynulo najmenej 121 ľudí, desiatka ďalších osôb je stále nezvestná.

Aktualizované 23. augusta 2015 o 8:10

Obrovský výbuch zabil jedného človeka a zranil ďalších deväť osôb. Informovala o tom v nedeľu čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.

Požiar po sobotňajšom výbuchu v chemickej továrni v obci Chuan-tchaj vo východočínskej provincii Šan-tung po piatich hodinách uhasili a úrady oznámili, že nebola zistená žiadna kontaminácia.

Nehoda však vyvoláva ďalšie pochybnosti o bezpečnostných opatreniach a normách v krajine, kde sú priemyselné nešťastia až príliš časté. Čína pritom zažíva tri desaťročia rýchly ekonomický rast.