Čína sa vybrala opačným smerom ako zvyšok sveta. Kým veľké západné ekonomiky sa boria s prepadom hrubého domáceho produktu, Čína počíta s rastom ekonomiky o vyše osem percent. Na rozdiel od iných krajín v Číne napriek kríze pribúdajú aj boháči. Za posledný rok pribudlo v najľudnatejšej krajine sveta 29 ľudí, ktorých majetok presahuje jednu miliardu dolárov. Vyplýva to zo správy Hurun Report, ktorá uvádza rebríček tisíc najbohatších Číňanov.

Podľa agentúry Reuters sa Čína s celkovým počtom 130 miliardárov zaradila na druhé miesto za USA, kde žije 359 miliardárov. V Rusku podľa časopisu Forbes žije 32 miliardárov a v Indii 24. Vo všetkých týchto štátoch sa pritom počet miliardárov znížil. Na celom svete ich počet klesol z vlaňajších 1125 na tohtoročných 793.

Najbohatším Číňanom s majetkom v hodnote 5,1 miliardy dolárov je šéf spoločnosti BYD, ktorá sa zaoberá výrobou elektrických automobilov a autobatérií, Wang Chuanfu. Okrem prvého miesta získal aj titul skokan roka. Oproti minuloročnému rebríčku si polepšil o 102 priečok. V jeho firme má podiel aj americký miliardár Warren Buffett.

„S najväčšou deštrukciou majetku na západe za posledných 70 rokov vidíme v Číne opak a zdá sa, že tunajšie bohatstvo stále rastie,“ povedal pre Reuters zostavovateľ rebríčka čínskych boháčov Rupert Hoogewerf. Nezvyšuje sa len počet majetných ľudí ale aj hodnota ich majetku. Priemerná hodnota majetku ľudí, ktorí sa nachádzajú v rebríčku tisíc najbohatších Číňanov vzrástla takmer o jednu tretinu na 571 miliónov dolárov. Aj tu sa Čína vybrala opačným smerom ako zvyšok sveta. Priemerná hodnota majetku ľudí zastúpených v celosvetovom rebríčku miliardárov sa znížila asi o štvrtinu.

Rast majetku čínskych boháčov súvisí podľa R. Hoogewerfa s urbanizáciou: „Musia sa vystavať mestá a to vyžaduje developerov, výrobu železa a ocele. Poslednou vecou sú autá.“

Napriek nárastu počtu miliardárov v rebríčku pravdepodobne ešte viacerí chýbajú, pretože nie sú známe ich majetkové pomery. „Buď sú super diskrétni alebo sa vôbec nedostali na povrch,“ povedal R. Hoogewerf pre Reuters. Zoznam boháčov nie je úplný, pretože transparentnosť zverejňovania majetku v Číne nie je veľmi vysoká. V zozname by mali byť napríklad šéf spoločnosti Lenovo Liu Chuanzhi či zakladateľ Hainan Airlines Chen Feng.

V minulosti vládnuca komunistická strana odsudzovala súkromných podnikateľov ako kapitalistických vykorisťovateľov, ale v súčasnosti ich víta, pretože pomáhajú rozvoju krajiny. O tom, že podnikatelia nie sú v komunistickej krajine nežiaduci, svedčí aj to, že asi tretina spomedzi tisíc najbohatších Číňanov nosí stranícke tričko.

Foto na titulke - Flickr.com