Desiatky miliónov ľudí v najmenej 30 oblastiach Číny nesmú v súčasnosti opúšťať svoje domovy alebo majú obmedzený pohyb pre uzáveram, ktoré vyhlásili čínske úrady v súvislosti s výskytom prípadov nákazy koronavírusom.

Nemajú mlieko pre deti

Podľa spravodajského serveru BBC News sa čoraz viac obyvateľov týchto lokalít sťažuje, že trpí nedostatkom potravín a liekov.

„Pred 15 dňami nám došla múka, ryža a vajíčka. Niekoľko dní už tiež nemáme mlieko pre deti," uviedol jeden z obyvateľov západnej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Čína, na rozdiel od väčšiny krajín sveta, uplatňuje naďalej politiku nulovej tolerancie voči covidu-19 a vyhlasuje lockdowny hneď pri výskyte prvých prípadov. Za posledných 24 hodín krajina s 1,4 miliardy obyvateľov zaznamenala 949 prípadov nákazy koronavirom.

V ujgurskom okrese I-ak, ktorý leží pri hraniciach s Kazachstanom, platí uzávera už niekoľko týždňov. Na sociálnych sieťach sa objavilo veľa príspevkov, v ktorých zúfalí obyvatelia žiadajú o pomoc.

Na jednej z videonahrávok vidno Ujgura, ktorý hovorí, že jeho tri deti už tri dni nejedli.
Ujgurská autonómna oblasť je v posledných rokoch v centre medzinárodnej pozornosti kvôli obvineniam, že tam čínske úrady vážne porušujú ľudské práva menšinových Ujgurov a ďalších etník vyznávajúcich prevažne islam.

V juhozápadnej provincii Kuej-čou úrady bez predchádzajúceho varovania uzavreli časť provinčnej metropoly Kuej-jang. Pol milióna ľudí sa tak ocitlo zatvorených doma bez akejkoľvek šance sa na lockdown pripraviť. Denník The Guardian napísal, že v budovách boli zastavené výťahy.

„Nedá sa kúpiť potraviny online, pretože nefungujú tieto služby, a supermarkety sú zatvorené. Zaobchádza s nami vláda ako so zvieratami, alebo chce, aby sme rovno zomreli? "napísal jeden z užívateľov sociálnej siete Weibo.

Nesmú mesto opúšťať

Najväčším čínskym okresom, ktorý sa v poslednom čase ocitol v uzávere, je dvadsaťjedenmiliónové Čcheng-tu, metropola provincie S'-čchuan. Obyvatelia nesmú mesto opúšťať, ani doň nemôže nikto prichádzať. Jeden člen rodiny sa môže denne vydať na dve hodiny na nákup základných potravín, musí sa však preukázať negatívnym testom na koronavírus, ktorý nie je starší ako 24 hodín.

Úplné či čiastočné uzávery, ktoré sa podľa denníka The Guardian týkajú v celej Číne asi 65 miliónov ľudí, úrady vyhlásili pred blížiacim sa zjazdom vládnucej Komunistickej strany Číny.

Ten sa začne 16. októbra. Zjazd čínskych komunistov sa koná raz za päť rokov a očakáva sa, že na tom tento rok si prezident Si Ťin-pching zabezpečí pokračovanie na čele strany na tretie funkčné obdobie. Stranícki činitelia sú pod obrovským tlakom, aby zabezpečili hladký priebeh akcie.

Ďalšie dôležité správy

BYD,Shanghai.china-nov.27th,2021:,Byd,Ev,Car,Store,And,Customers.,Byd,Is
Neprehliadnite

Vlna čínskej elektromobility sa blíži k európskym brehom. Pohltiť konkurenciu nebude problém