Zámer kúpiť 50-percentný podiel v tunajšej investičnej skupine za miliardu eur oznámili obe strany pred pol rokom. Pre definitívnu platnosť obchodu potrebujú Číňania aj súhlasy viacerých kontrolných orgánov, medzi nimi aj Národnej banky Slovenska či Európskej centrálnej banky, pretože cez kúpu polovice JTFG sa Číňania dostanú aj k podielom vo viacerých lokálnych bankách.

Okrem v Prahe sídliacej a na bonitnejšiu klientelu orientovanej J&T Banky je to aj Poštová banka, slovenská banková päťka. V Chorvátsku zas JTFG vlastní VABA banku a na Barbadose J&T Bank & Trust. Polovicu akcií v ruskej J&T Bank AO kúpili CEFC už pred rokom, druhú vlastní JTFG.

„Vybudovanie silnej finančnej nadnárodnej inštitúcie ako v oblasti investičného, tak retailového bankovníctva je v spolupráci s JTFG naším strategickým cieľom,“ citoval český denník MF Dnes v marci tohto roka Marcelu Hrdú, viceprezidentku európskej pobočky CEFC. Viac podrobností žiadna zo strán doteraz nezverejnila.

Číňania už stihli v Česku podľa ČTK investovať vyše 20 miliárd českých korún (asi 740 miliónov eur). Vlaňajšok podľa očakávania ukončila CEFC Group (Europe) Company so stratou 120 miliónov korún, vznikla len v júni 2015.

„Spoločnosť CEFC je na začiatku svojich investičných aktivít v ČR a v Európe a rozsiahlo investuje do rozvoja svojho podnikania, návratnosť investícií očakáva v strednodobom a dlhodobom horizonte," cituje ČTK hovorcu spoločnosti Pavla Bednářa. Okrem iného CEFC u susedov kúpil na jar futbalový klub Slavia Praha či spoluvlastní internetového predajcu zájazdov Invia.cz.