Obvinenie americkej občianky prichádza krátko pred návštevou prezidenta Baracka Obamu v Číne. Šéf Bieleho domu pricestuje do krajiny v sobotu na summit G20 v čínskom meste Chang-čou.

S. Phanová-Gillisová je z Houstonu a podľa agentúry AP má vietnamské a americké občianstvo a čínskych predkov. Podľa americkej tlače sa živila poskytovaním poradenských služieb americkým a čínskym obchodníkom. Zatkli ju na hraniciach Číny s Macaom, keď ako členka obchodnej delegácie cestovala po Číne.

„S. Phanová-Gillisová bola kvôli podozreniu zo špionáže v súlade so zákonom obvinená príslušným čínskym úradom,“ povedala na tlačovej konferencii hovorkyňa čínskej diplomacie Chua Čchun-jing.

S. Phanová-Gillisová v liste vyjadrila presvedčenie, že je v Číne zadržiavaná z politických dôvodov, a nie preto, že by spáchala nejaký zločin.

Agentúra AFP pripomenula, že v minulosti bolo v podobných prípadoch odsúdených už niekoľko cudzincov. Americký geológ čínskeho pôvodu Süe Feng, odsúdený za krádež štátneho tajomstva, strávil v čínskom väzení sedem rokov kým bol vlani prepustený na slobodu.