Čína upozornila, že nebude tolerovať „separatistické aktivity" na Taiwane a v nevyhnutnom prípade nevylúčila vojenský zásah voči nemu. Vyplýva to z bielej knihy čínskeho Úradu pre záležitosti Taiwanu, ktorá bola zverejnená v stredu.

Čína plánuje získať samosprávny ostrov

Čína sa „nevzdá použitia sily a vyhradzuje si možnosť prijať všetky potrebné opatrenia", aby dokázala reagovať na možné provokácie separatistov alebo na vonkajšie vplyvy, píše sa v dokumente. Samosprávny ostrov plánuje získať prostredníctvom ekonomických stimulov a vojenského tlaku.

„Sme pripravení vytvoriť obrovský priestor pre mierové zjednotenie, ale nenecháme žiadne miesto pre separatistické aktivity v akejkoľvek forme," dodal úrad. Peking prisľúbil ostrovu v prípade znovuzjednotenia prosperitu a „väčšiu bezpečnosť".

Čína vydala bielu knihu o Taiwane naposledy v roku 2000, pripomína AFP. Od 90. rokov sa tento samosprávny ostrov transformoval z autokracie na demokraciu. Vzťahy s Pekingom sa zhoršili po tom, ako sa v roku 2016 stala taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Jej Demokratická pokroková strana nepovažuje Taiwan za súčasť Číny.

Taiwan sa obáva invázie zo strany Číny

Peking minulý týždeň spustil rozsiahle vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive ako reakciu na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Podľa Číny to podkopáva jej suverenitu a územnú celistvosť.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie v utorok povedal, že Čína sa vojenskými manévrami pripravuje na inváziu, pričom jej skutočným zámerom je „zmeniť súčasný stav" na Taiwane.

Ďalšie dôležité správy

EBE 8 Budapešť - Poslanci maďarského Národného zhromaždenia opätovne zvolili za premiéra Viktora Orbána, ktorý tak nastúpi do tejto funkcie už po piaty raz Na snímke uprostred predseda maďarskej strany Fidesz Viktor Orbán skladá slávnostný sľub v Budapešti v pondelok 16. mája 2022. FOTO TASR/AP


Chairman of Fidesz Party Viktor Orban, center, takes his oath as Prime Minister of Hungary after he was re-elected for his fourth consecutive term in the Hungarian Parliament in Budapest, Hungary, Monda
Neprehliadnite

Naďalej dodržiavame princíp „jednej Číny", vraví maďarská diplomacia