Čínska vláda, ktorá pokladá Taiwan za svoje územie, znížila v novembri úroveň diplomatických vzťahov s Litvou z veľvyslancov na chargé d'affaires po tom, čo pobaltský štát umožnil Taiwanu otvoriť si zastupiteľský úrad, napísala agentúra Reuters.

Čína sa ďalej vyhráža

Začiatkom decembra čínske ministerstvo priemyslu vyzvalo nadnárodné spoločnosti, aby prerušili styky s Litvou, lebo im hrozí vyhadzov z čínskeho trhu. Continental, ktorý je jedným z najväčších výrobcov autosúčiastok na svete a v Litve má jeden zo svojich podnikov na výrobu ovládacích zariadení dverí a sedadiel, ktoré vyváža do celého sveta vrátane Číny.

Continental výzvu Číny odmietol komentovať. Čínske ministerstvo zahraničných vecí poprelo tvrdenia, že Peking naliehal na nadnárodné spoločnosti, aby nepoužívali súčiastky vyrobené v Litve.

Ministerstvo však priznalo, že čínske spoločnosti už Litve nedôverujú. Politika „jednej Číny a jedného Taiwanu je hrubým zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny a vážne poškodzuje čínske záujmy,“ dodal hovorca ministerstva.

Xiaomi
Neprehliadnite

Čína má v pláne masovú výrobu elektrických automobilov

Hrozí narušenie zásobovania

Priama obchodná výmena Litvy s Čínou je minimálna, avšak v rámci litovskej exportne orientovanej ekonomiky pôsobia stovky firiem vyrábajúcich pre nadnárodné spoločnosti celú škálu produktov od nábytku po potraviny, ktoré následne putujú na čínsky trh.

„Spoločnosti pôsobiace v Litve sa úspešne integrovali integrovali do medzinárodných zásobovacích reťazcov, takže ekonomické nátlakové opatrenia zo strany Číny môžu viesť k rozličným výpadkom v spoločnostiach pôsobiacich v Litve,“ povedala hovorkyňa litovského rezortu diplomacie.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová FOTO TASR/AP   

Europ
Neprehliadnite

EÚ chce znížiť závislosť na Číne. Plánuje minúť 300 miliárd na novodobú hodvábnu cestu

Viaceré štáty diplomaticky kľučkujú

Mnohé vlády, vrátane Spojených štátov a Japonska, majú oficiálne diplomatické vzťahy s Pekingom, ale udržiavajú rozsiahle obchodné vzťahy s Taiwanom.

Mnohé pestujú vzťahy s demokraticky zvolenou vládou Taiwanu prostredníctvom obchodných úradov, ktoré slúžia ako neoficiálne veľvyslanectvá.

Litva porušila túto diplomatickú zvyklosť a súhlasila, aby zastupiteľský taiwanský úrad v metropole Vilnius niesol názov Taiwanu namiesto tradičného názvu Tchajpejská reprezentačná kancelária - ten používajú ostatné krajiny, aby neurazili Peking. Litva už predtým oznámila, že má v pláne na Taiwane otvoriť svoj zastupiteľský úrad.

Len málokto investoval ušetrené peniaze do akcií. Predaje podielových fondov v roku 2020 skončili na hodnote 450 miliónov eur.
Neprehliadnite

Čínske firmy s akciami v USA budú musieť o sebe oznamovať viac informácií