Čína vlani predbehla USA a stala sa najväčším obchodným partnerom Európskej únie (EÚ). Ukázali to v pondelok údaje európskeho štatistického úradu Eurostat. Čínu v 1. štvrťroku 2020 tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu, ale rýchlo sa z nej zotavila a jej spotreba na konci roka 2020 dokonca prekročila úroveň spred roka. To pomohlo zvýšiť predaj európskych výrobkov v tejto ázijskej krajine, najmä automobilov a luxusného tovaru, zatiaľ čo čínsky vývoz do EÚ ťažil zo silného dopytu po zdravotníckom vybavení a elektronike.

KK51 Peking - Žena s ochranným rúškom kráča cez priechod pre chodcov v Pekingu 20. januára 2021. Úrady v čínskej metropole Peking budú v rámci sprísnenia protipandemických opatrení preverovať všetky osoby, ktoré od 10. decembra prišli do mesta zo zahraničia a pozastavia prevádzku jednej zo staníc metra. Informovali o tom v stredu agentúra Reuters a denník The Guardian. FOTO TASR/AP
A woman wearing a mask to protect from the coronavirus cross a junction in Beijing on Wednesday, Jan. 20, 2021. (AP
Neprehliadnite

Čína má najväčší prebytok bežného účtu, prekonala Nemecko

Zosadenie USA z „trónu" prichádza aj z toho dôvodu, že EÚ a Čína sa snažia ratifikovať dlho prerokovávanú investičnú dohodu, ktorá by európskym spoločnostiam poskytla lepší prístup na čínsky trh. Eurostat informoval, že objem obchodu EÚ s Čínou dosiahol v minulom roku 586 miliárd eur, zatiaľ čo v prípade USA to bolo 555 miliárd eur.

Podľa štatistík sa vývoz z EÚ do Číny minulý rok zvýšil o 2,2 percenta na 202,5 miliardy eur, zatiaľ čo dovoz z Číny stúpol o 5,6 percenta na 383,5 miliardy eur. A zároveň, export do USA klesol o 13,2 percenta a import spoza Atlantiku o 8,2 percenta. Okrem krízy spôsobenej pandémiou narušila transatlantický obchod séria sporov a odvetných ciel na celú škálu produktov, od ocele a francúzskeho šampanského po motocykle Harley-Davidson.

Virus Outbreak China Wuhan
Neprehliadnite

Čína sa stala najväčším príjemcom priamych zahraničných investícií

Podľa údajov Eurostatu v roku 2020 sa výrazne znížil aj obchod EÚ so Spojeným kráľovstvom. Británia začiatkom minulého roka oficiálne opustila európsky blok, ale do konca decembra 2020 platilo prechodné obdobie, ktoré zmiernilo vplyv brexitu. Vývoz z EÚ do Spojeného kráľovstva vlani klesol o 13,2 percenta a dovoz sa znížil o 13,9 percenta, spresnil Eurostat.