Liou Siao-ming v rozhovore pre denník The Times povedal, že Británia by sa v období, keď sa chystá rozviazať obchodné vzťahy s EÚ, nemala "spolčovať s USA proti Číne" prostredníctvom nasadenia armády.

Konflikt kvôli 5G

„Myslím si, že Británia chce zastávať dôležitú úlohu vo svete aj po brexite,“ povedal a dodal, že plánované vyslanie lode tomu nenasvedčuje.

Denník The Times podľa AFP počas uplynulého týždňa uviedol, že Británia plánuje vyslať lietadlovú loď HMS Queen Elizabeth do oblasti Tichého oceánu v rámci medzinárodného úsilia zmierniť vplyv Číny. Loď, ktorá bola uvedená do služby v roku 2017, sa má na svoju prvú plavbu vydať v roku 2021.

HMS Queen Elizabeth do oblasti Tichého oceánu podľa AFP vysielajú v súvislosti s obavami o slobodu plavby v Juhočínskom mori. Napätie medzi Britániou a Čínou sa v poslednom období zvýšilo, pripomína AFP.

Britská Národná bezpečnostná rada (NSC) v utorok oznámila, že od budúceho roka už telekomunikační operátori nebudú môcť nakupovať technológie na výstavbu 5G sietí od čínskej spoločnosti Huawei. Liou Siao-ming to označil za sklamanie a zlé rozhodnutie.

KK11 Reading - Na snímke nápis Huawei na budove  14. júla 2020 v Readingu. Británia rozhodla, že v budúcnosti sa pri výstavbe 5G sietí nebudú môcť v krajine používať technológie čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Navyše komponenty, ktoré sa už používajú, sa budú musieť do siedmich rokov odstrániť. FOTO TASR/AP
A Huawei sign is displayed on their premises in Reading, England, Tuesday, July 14, 2020. Britain's government on Tuesday backtracked on plans to give Chinese telecommunications
Neprehliadnite

Zákaz Huawei bude stáť Londýn investície, reagovala Čína, Trump si robil zásluhy

Napätie stúpa

Takisto povedal, že spôsob, akým sa zachovali k Huawei, pozorne sledovali aj ďalšie čínske firmy. Pre tie bude teraz podľa neho veľmi ťažké dôverovať Londýnu a zvyšovať v krajine investície.

Británia a Čína mali medzi sebou nezhody aj v súvislosti so sporným zákonom o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý Peking prijal koncom júna.

Jeden z najznámejších mladých hongkonských prodemokratických aktivistov Luo Kuan-cchung, známy aj pod menom Nathan Law, v pondelok 13. júla vyhlásil, že sa presťahoval do Británie. Urobil tak päť dní po tom, ako potvrdil, že v dôsledku prijatia čínskeho zákona o národnej bezpečnosti, ktorý obmedzuje autonómne právomoci Hongkongu, utiekol zo svojho domova.