USD Svetová obchodná organizácia (WTO) povolila Číne uvaliť na Spojené štáty kompenzačné clá v hodnote 645 miliónov dolárov. Washington rozhodnutie organizácie odsúdil.

Prípad trvá desať rokov

Čína sa v roku 2012 obrátila na WTO, aby napadla clá, ktoré USA zaviedli na 22 čínskych výrobkov od solárnych panelov po oceľové drôty kvôli údajným subvenciám v rokoch 2008 až 2012, hlavne v čase pôsobenia amerického prezidenta Baracka Obamu.

Desaťročný prípad týkajúci sa údajných dotácií sa sústredil na to, či Spojené štáty môžu považovať čínske spoločnosti, v ktorých má väčšinový podiel vláda, za štátom ovládané.

Zástupcovia USA razia, že Peking vyrábaný tovar subvencuje a predáva za dumpingové ceny. Čína pôvodne požiadala trojčlenný panel WTO, aby jej priznal právo uvaliť clá na americký tovar v hodnote 2,4 miliardy dolárov.

Právo na odvetné clá

Povolené clá sú minimálne v porovnaní k americkým clám na čínsky tovar v hodnote viac ako 300 miliárd dolárov, ktoré zaviedol bývalý prezident Donald Trump a z ktorých väčšina stále platí, pripomenula agentúra Reuters.

V novembri 2019 WTO priznala Číne právo na odvetné clá vo výške 3,6 miliardy dolárov. Organizácia predtým zistila pochybenie v spôsobe, akým Washington určuje, či majú čínske výrobky na americkom trhu dumpingové ceny.

Ďalšie dôležité správy

Manipulácia s drevom v spoločnosti Ziegler
Neprehliadnite

Brusel má problém s Moskvou. Ruské vývozné obmedzenia poškodzujú drevospracujúci priemysel EÚ