Čína tento týždeň uviedla do prevádzky ďalší úsek plynovodu Sila Sibíra, ktorý privádza ruský plyn zo sibírskych oblastí do čínskeho finančného centra Šanghaj. S odvolaním sa na vyhlásenie Šanghajskej burzy ropy a zemného plynu to dnes uviedla agentúra Reuters.

Nový úsek spája zdroj plynu s mestom Taiwan-an v severnej provincii Šan-tung a s mestom Taiwan-sing vo východnej provincii Ťiang-su. Sprevádzkovaný bol podľa burzy 7. decembra. Plyn tak teraz môže cez severovýchodné provincie Číny prúdiť do Šanghaja, do Pekingu, Tiencinu a do provincie Che-pej.

Plynovod Sila Sibíra je prvým plynovodom spájajúcim Rusko a Čínu. Prvé dodávky začali plynovodom prúdiť v roku 2019. Plnú kapacitu 38 miliárd metrov kubických ročne by mal dosiahnuť do roku 2027 a dlhý má byť zhruba 3-tisíc kilometrov. S nákladmi 55 miliárd dolárov je najdrahším ruským plynovodom.

Podľa údajov čínskeho colného úradu od januára do októbra Rusko poslalo potrubím do Číny plyn za 3,1 miliardy dolárov. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje nárast o 182 percent. Rusko tak bolo druhým najväčším dodávateľom plynu do Číny po Turkménsku.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom už v roku 2014 podpísal veľkú zmluvu o dodávkach plynu do Číny plynovodom Sila Sibíra po dobu 30 rokov v hodnote zhruba 400 miliárd dolárov. Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Budno - Zamestnanci stoja počas slávnostného otvorenia nového plynovodu Baltic Pipe v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe II, ktoré spája N
Neprehliadnite

Európa má nový plynovod. Nejde z Ruska a plyn môže priviesť aj na Slovensko