Niekoľko čínskych spoločností začalo intenzívnejšie vyhľadávať lukratívne zaoceánske lokality. Zväčša sú to ostrovy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti amerických vojenských základní. Ide o miesta pozdĺž kľúčových námorných komunikačných trás alebo s výhľadom na úžiny a kanály, dôležité pre transport.

V desiatkach prípadov, ktoré preverovali noviny Financial Times, sa o takéto citlivé miesta zaujímali menej známi čínski investori. Redaktori zistili, že mohlo ísť aj o skutočné príklady podnikania v súkromnom sektore zmiešané s oportunizmom. No väčšinou našli zjavné väzby súkromných firiem na štát.

Viceprezident China Sam Enterprise Group Xu Changyu sa pred tromi rokmi prvýkrát pokúsil získať ostrov v južnom Pacifiku. Dohodol sa na 75-ročnom prenájme Tulagi, ostrovčeka na Šalamúnových ostrovoch s prístavom a dostatočne hlbokou vodou na kotvenie.

Sprievod

Dohoda bola však bola zakrátko zablokovaná úradmi a vyhlásili ju za nezákonnú. No príbeh pokračuje ďalej. Keď premiér Šalamúnových ostrovov Manasseh Sogavare navštívil Čínu v októbri 2019, sprevádzal ho Xu Changyu počas celej cesty. V apríli 2020 už firmu China Sam zaregistrovali ako zahraničného investora na Šalamúnových ostrovoch. No v skutočnosti je to spoločnosť, ktorá vyrába zbrane a má spojenie s čínskym ministerstvom obrany. Vďaka tomuto kroku sa podarilo odstrániť jednu z právnych prekážok, ktoré zmarili prvú dohodu.

O päť mesiacov neskôr sa spoločnosť zapojila do ešte odvážnejšieho návrhu. Premiér inej provincie Šalamúnových ostrovov dostal list, ktorý údajne smeroval od AVIC International Project Engineering, dcérskej spoločnosti čínskej štátnej skupiny pre letectvo a obranu. V liste sa uvádza, že AVIC a China Sam Enterprise Group majú v úmysle preskúmať „možnosti rozvoja námorných a infraštruktúrnych projektov na prenajatej pôde pre námorníctvo ľudovej oslobodzovacej armády s výhradnými právami na 75 rokov“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa