Čína schválila na núdzové použitie vakcínu Sinovac proti koronavírusu aj pre deti od troch rokov. Potvrdil to v utorok výrobca tejto očkovacej látky, píše agentúra AFP. Čína sa tak stala prvou krajinou na svete, ktorá vakcíny proti covidu ponúka aj pre malé deti.

„V uplynulých dňoch bola vakcína Sinovac schválená na núdzové použitie pre (deti) vo veku 3-17 rokov," povedal pre AFP hovorca spoločnosti Sinovac. Nespresnil však, kedy sa spustí očkovanie tejto vekovej skupiny. Podľa jeho slov o tom rozhodne tamojší Národný zdravotný výbor (NHC) „na základe aktuálnych potrieb, čo sa týka prevencie a kontroly epidémie a dodávok vakcín".

Firma Sinovac ukončila prvú fázu klinických štúdií svojej vakcíny na vzorke detí a adolescentov a jej výsledky budú v krátkom čase zverejnené v odbornom vedeckom časopise The Lancet, priblížil hovorca.

KK24 Bukurešť - Alexandra Maiorescuová počas očkovania vakcínou od konkorzia Pfizer/BioNtech proti ochoreniu Covid-19, v Bukurešti 2. júna 2021. V Rumunsku odštartovala v stredu očkovacia kampaň proti chorobe COVID-19 pre deti od 12 do 15 rokov. FOTO TASR/AP
Alexandra Maiorescu gets a Pfizer BioNTech COVID-19 vaccine in Bucharest, Romania, Wednesday, June 2, 2021. Romania has started the vaccination campaign for children between the ages of 12 and 15. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Neprehliadnite

O očkovanie prejavilo doposiaľ záujem vyše 5-tisíc ľudí vo veku od 12 do 15 rokov

Hovorca firmy Sinopharm, ďalšieho čínskeho výrobcu vakcíny proti koronavírusu, povedal, že vedci dokázali, že táto očkovacia látka je účinná aj pre deti, nepotvrdil však, že by už bolo schválené jej použitie pre túto vekovú kategóriu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila na núdzové použitie pre dospelých od 18 rokov obe čínske vakcíny - od firiem Sinopharm a Sinovac. Tieto očkovacie látky sa už používajú vo viacerých krajinách sveta.

Hoci WHO nateraz neodporúča očkovanie detí proti covidu, Spojené štáty, Británia, Singapur i Európska únia schválili vakcínu Pfizer/BioNTech pre deti od 12 rokov.

Čínski predstavitelia oznámili, že do konca roka plánujú zaočkovať 70 percent z 1,41 miliardovej populácie krajiny. Dosiaľ bolo v Číne podaných 777 miliónov dávok vakcín.