Čína prijme protiopatrenia voči Británii, ak Londýn rozšíri práva prisťahovalcov z Hongkongu a zjednoduší pre nich nadobudnutie britského občianstva, ako to avizoval britský premiér Boris Johnson, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie čínskeho veľvyslanectva v Británii.

„Ak britská strana urobí unilaterálne zmeny v príslušnej praxi, poruší tým vlastné sľuby, rovnako ako aj medzinárodné právo a základné normy upravujúce medzinárodné vzťahy," píše sa vo vyhlásení. „Sme rozhodne proti tomu a vyhradzujeme si právo prijať príslušné opatrenia," uviedlo veľvyslanectvo, pričom nespresnilo konkrétne detaily prípadných protiopatrení.

WA 3 Hongkong -  Najvyššia predstaviteľka Hongkongu Carrie Lamová (druhá zľava) prichádza na slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 23. výročia prechodu Hongkongu pod čínsku správu v Hongkongu 1. júla 2020. Británia v roku 1997 odovzdala Hongkong Číne. Hongkong si výročie prechodu pod čínsku správu pripomína len deň po schválení kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti pre Hongkong, ktorý schválil stály výbor Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (parlament). FOTO TASR/AP

Hong Kong
Neprehliadnite

Hongkong: Advokátska komora je znepokojená v súvislosti so zákonom o bezpečnosti

Boris Johnson v stredu oznámil, že Británia rozšíri práva prisťahovalcov z Hongkongu. Ide o reakciu britskej vlády na schválenie sporného čínskeho zákona o národnej bezpečnosti pre Hongkong.

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru SR 13. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

5 top udalostí dňa: Červený koaličný gombík Borisa Kollára a zrod nového ministerstva

Londýn už skôr prisľúbil, že ak Čína presadí nový zákon, umožní ľuďom so štatútom občana zámorského územia Spojeného kráľovstva, aby prišli do Británie žiť a pracovať na päť rokov a následne požiadať o občianstvo. „Presne toto teraz urobíme," povedal  Boris Johnson v britskom parlamente. Dodal, že nový čínsky zákon je „závažným" porušením autonómie Hongkongu, bývalého britského územia.

Zákon o národnej bezpečnosti zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči ústrednej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp "jedna krajina, dva systémy". Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.