Čínske vzdušné sily pošlú v nedeľu stíhacie lietadlá a bombardéry do Thajska na spoločné vojenské cvičenia. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry AP.

V regióne cvičia aj Američania

Cvičenia sa budú konať na základni thajského kráľovského letectva na severe Thajska neďaleko hraníc s Laosom. Tieto manévre budú podľa čínskeho ministerstva obrany zahŕňať podporu zo vzduchu, útoky na pozemné ciele a rozmiestňovanie vojakov.

USA v súčasnosti v Indonézii spoločne s touto krajinou (Indonézia), Austráliou, Japonskom a Singapurom uskutočňujú najrozsiahlejšie cvičenia Super Garuda Shield od roku 2009, keď sa tieto spoločné manévre za účasti viacerých krajín konali po prvý raz, píše AP.

Spojené štáty a ich spojenci sú znepokojení nárastom vojenských aktivít Číny v ázijsko-tichomorskom regióne, pripomína AP. Tieto obavy sú súčasťou zvyšujúceho sa strategického a hospodárskeho súperenia medzi Washingtonom a Pekingom.

Napätie ohľadom Taiwanu

Zvýšené napätie medzi Pekingom a Tchaj-pejom vyvolala začiatkom augusta cesta predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan.

Peking v reakcii na túto návštevu spustil v Taiwanskom prielive vojenské cvičenia, ktoré mali pôvodne trvať do nedele minulého týždňa, no napokon trvali až do tejto stredy.

Koordinátor Bieleho domu pre záležitosti Ázie a Tichomoria Kurt Campbell v piatok uviedol, že Čína reagovala na Pelosiovej návštevu prehnane.

Dodal, že americké námorníctvo v priebehu nasledujúcich týždňov usporiada cvičenie v Taiwanskom prielive zamerané na demonštráciu princípu slobody námornej dopravy.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 Peking - Čínsky polovojenský policajt s ochranným rúškom hliadkuje na Námestí nebeského pokoja pred začiatkom zasadnutia Celočínskeho zhromaždenie ľudových zástupcov v Pekingu 21. mája 2020. Zasadnutie bolo pôvodne naplánované na 5. marca. V dôsledku koronakrízy ho odložili. FOTO TASR/APA Chinese paramilitary policeman stands guard near Tiananmen Square before the opening session of China's National People's Congress (NPC) at the Great Hall of the People in Beijing, Friday, May 22, 2020
Neprehliadnite

Čína vydala bielu knihu o Taiwane, separatizmus odmieta tolerovať