Čína ponúkne na zimných olympijských hrách v Pekingu športovcom a divákom možnosť platiť digitálnym jüanom. Má to byť prvý veľký test atraktivity tejto virtuálnej meny medzi cudzincami, uviedla agentúra Bloomberg.

Elektronické peňaženky

Podľa štátneho finančného ústavu Bank of China, ktorý je oficiálnym partnerom hier, si návštevníci môžu stiahnuť aplikáciu alebo získať kartu, ktorá uchováva digitálny jüan. Prípadne si v samoobslužných automatoch môžu zameniť zahraničnú menu za digitálne jüany označované e-CNY.

Športovci a ich tréneri môžu získať náramky, ktoré fungujú ako elektronické peňaženky a je možné nimi platiť za tovar a služby. Obchody, kaviarne a obchodníci vo vnútri olympijskej dediny, kde budú športovci bývať a tráviť voľný čas, budú vybavení automatmi na príjem platieb digitálnymi jüanmi.

Rovnako vybavené budú aj obchody na železničných staniciach v blízkosti konania hier. Manažér prevádzkového tímu olympijskej dediny v Pekingu Čchü Sung-ming uviedol, že platby na hrách budú obmedzené iba na niekoľko málo metód. Na všetkých súťažných aj nesúťažných udalostiach v dobe olympiády bude možné platiť iba v hotovosti jüany, kartami Visa a digitálnymi jüanmi.

Zvýšenie povedomia o e-CNY

Visa je sponzorom hier. Zimné olympijské hry, ktoré oficiálne začínajú 4. februára, sú vnímané ako príležitosť pre čínsku centrálnu banku (PBOC), aby zvýšila povedomie o e-CNY. Od roku 2020 digitálna mena pokročila a teraz sa testuje v zhruba desiatke regiónov po celej krajine.

Podľa úradníkov sa do začiatku novembra zaregistrovalo k účtu v digitálnom jüane 140 miliónov ľudí, aj keď obyvatelia sa pri každodenných platbách stále v drvivej väčšine spoliehajú na službu Alipay od firmy Alibaba a na službu Wechat Pay od spoločnosti Tencent Holdings.

Obe aplikácie teraz podporujú platby v digitálnych jüanoch, avšak pre platby na olympiáde ich nebude možné použiť. Platby v e-CNY prijíma aj rad internetových gigantov, ako je napríklad JD.com, Trip.com a Meituan. PBOC nemá časový plán pre oficiálne zavedenie digitálnej meny.

Testovacia verzia aplikácie

Minulý týždeň však urobila ďalší krok k jeho zavedeniu, keď zverejnila v obchodoch testovaciu verziu aplikácie digitálneho jüanu pre operačné systémy iOS a Android. Obyvatelia v skúšobných zónach si môžu aplikáciu stiahnuť a zaregistrovať si účet.

Aplikácia umožňuje ľuďom prevádzať peniaze z bankových účtov do elektronickej peňaženky a vykonávať alebo prijímať platby naskenovaním QR kódu alebo priložením telefónu k platobnému zariadeniu. Predtým mohli spotrebitelia stiahnuť elektronickú peňaženku iba cez neverejný odkaz získaný od pracovníkov banky pri žiadosti o účet.

Bank of China dodala, že to bude prvýkrát, keď jej aplikácia bude prístupná aj cudzincom. Bude to zásadný test jej služieb a banka uviedla, že je pre ňu dôležité, aby zabezpečila, že zahraniční návštevníci budú mať s digitálnym jüanom dobrú skúsenosť.

Zvýšené politické napätie

Či zahraniční športovci prijmú digitálny jüan vzhľadom na zvýšené politické napätie v súvislosti s hrami a obavami z rizík spojených so získavaním osobných údajov, to sa ešte len ukáže.

Traja americkí republikánski senátori vlani v júli vyzvali americký olympijský výbor, aby americkým športovcom zakázal používať digitálny jüan, a to s odkazom na obavy zo špionáže a o bezpečnosť dát.

bitcoin
Neprehliadnite

India pravdepodobne zakáže súkromné kryptomeny a zavedie oficiálnu digitálnu menu