Čínsky prezident Si Ťin-pching v dnešnom novoročnom prejave uviedol, že jeho krajina vstupuje do novej fázy v prístupe k boju proti šíreniu koronaviru. Čína teraz čelí výraznému vzostupu počtu prípadov nákazy koronavírusom po tom, čo úrady tento mesiac uvoľnili prísne opatrenia proti jeho šíreniu.

Prezident uviedol, že Čína v boji proti koronavírusu prekonala bezprecedentné problémy a výzvy a že jej koronavírusová politika bola optimalizovaná tak, ako vývoj situácie vyžadoval. „Prevencia epidémie teraz vstupuje do novej fázy. Naďalej sa nachádzame v ťažkom období,“ povedal. „Pred nami je však svetlo nádeje,“ dodal.

Peking donedávna uplatňoval politiku nulovej tolerancie voči covidu-19 zahŕňajúcu masové testovanie a rozsiahle uzávery. Táto politika okrem iného podkopávala ekonomickú aktivitu v krajine. Nedávny odklon od tejto politiky viedol k vzostupu počtu prípadov nákazy, ďalšiemu útlmu hospodárskej aktivity a obavám mnohých krajín z šírenia koronaviru návštevníkov z Číny.

Vlna nových prípadov

Uvoľneniu politiky predchádzali rozsiahle protesty obyvateľov Číny. Veľa z nich teraz dúfa v návrat k normálu, niektorí však zostávajú voči vláde kritickí, napísala agentúra Reuters.

Vlna nových prípadov nákazy koronavírusom zahltila nemocnice aj pohrebné ústavy po celej krajine. Analytici z britskej spoločnosti Airfinity odhadujú, že covid môže mať teraz v Číne na svedomí okolo 9-tisíc životov denne.

Šéf čínskeho národného centra pre infekčné choroby Čang Wen-chung v dnes zverejnenom rozhovore uviedol, že v samotnej Šanghaji je teraz okolo desať miliónov nakazených. Odhadol, že zhruba 50-tisíc nakazených v tomto meste bude v najbližších týždňoch potrebovať hospitalizáciu. Šanghaj je so zhruba 25 miliónmi obyvateľov najľudnatejším mestom v Číne.

Čína je na správnej strane dejín, tvrdí Si

Čína stojí na správnej strane dejín, vyhlásil tiež Si Ťin-pching. V prejave sa z veľkej časti vyhýbal domácim problémom a poukazoval namiesto toho na úspechy v poľnohospodárstve, odstraňovanie chudoby či usporiadanie zimných olympijských hier.

Neskôr však v súvislosti s výzvami, pred ktorými stojí najľudnatejšia krajina a druhé najväčšie hospodárstvo, povedal: „Svet nie je v mieri.“ Čína sa podľa svojho lídra bude „vždy vytrvalo zasadzovať o mier a rozvoj... a neochvejne stojí na správnej strane dejín“.

Ďalšie dôležité správy