Čína ponúkla podporu Rusku v jeho spore so Spojenými štátmi a NATO kvôli Ukrajine s tým, že zdieľa „pochopiteľné bezpečnostné obavy“ Moskvy, ktoré by Washington a jeho spojenci nemali brať na ľahkú váhu.

Čína nechce, aby sa Ukrajina stala členom NATO

Čínsky minister zahraničných vecí  Wang I  svojmu americkému náprotivkovi Antonymu Blinkenovi počas štvrtkovej videokonferencie povedal, že európsku bezpečnosť nemožno zaručiť „posilňovaním alebo dokonca rozširovaním vojenských blokov“. Wang I tak podľa Financial Times naznačil, že Čína stojí na strane Ruska v jeho nesúhlase s tým, aby sa Ukrajina v budúcnosti stala členom NATO.

Šéf čínskej diplomacie zároveň vyzval všetky zúčastnené strany, aby „opustili mentalitu z obdobia studenej vojny“. Vyzval tiež na začatie „vyvážených“ rokovaní, ktoré by viedli k vyriešeniu ukrajinskej krízy.

Američania vidia ohrozenie globálnej bezpečnosti

Aj šéf americkej diplomacie vo videorozhovore zdôraznil potrebu deeskalácie a riešenia napätia na rusko-ukrajinských hraniciach diplomatickou cestou, ale nezabudol zdôrazniť, že ďalšia agresia Ruska voči Ukrajine by predstavovala ohrozenie globálnej bezpečnosti a priniesla by so sebou aj ekonomické riziká.

Rusi na Ukrajinu vpadnúť nechcú

Po tom, ako Rusko sústredilo v blízkosti hraníc s Ukrajinou desaťtisíce vojakov, začali narastať obavy medzinárodného spoločenstva, že Moskva chystá inváziu do tejto bývalej sovietskej republiky.

Rusko poprelo, že Ukrajinu plánuje napadnúť Ukrajinu. Žiada však od USA a NATO bezpečnostné garancie, v rámci ktorých požaduje aj to, aby sa Ukrajina nestala súčasťou Aliancie. V reakcii na túto skutočnosť viedli USA a spojenci NATO v uplynulých týždňoch intenzívne rokovania s Ruskom a poskytli Ukrajine vojenskú podporu. USA tiež v stredu doručili Rusku písomnú odpoveď na návrh bezpečnostných záruk.

Ďalšie dôležité správy

EBE 31 Moskva - Rusko ľutuje, že sa na medzinárodnej konferencii o Afganistane v Moskve nezúčastnili aj Spojené štáty. V stredu 20. októbra 2021 to vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (na snímke). Ten pred začiatkom konferencie rokoval s predstaviteľmi Talibanu a vyzdvihol
Neprehliadnite

Nedovolíme, aby boli pošliapané a odignorované naše záujmy, vyhlásil Lavrov a vysmial sa NATO