Čína v stredu opäť pohrozila Taiwanu útokom a upozornila, že zahraniční politici, ktorí navštevujú a podporujú tento ostrov, sa „zahrávajú s ohňom". Vyplýva to z vyjadrenia hovorcu čínskeho Úradu pre záležitosti Taiwanu Ma Siao-kuanga.

", povedal hovorca na tlačovej konferencii.

„Zlomyseľná podpora nezávislosti Taiwanu zo strany protičínskych živlov v niekoľkých krajinách je zámernou provokáciou," dodal.Čína sa v novom roku znovu zaviazala „ochraňovať svoju suverenitu a územnú celistvosť a rozbíjať sprisahania za nezávislosť Taiwanu

Taiwan má od roku 1949 vlastnú nezávislú vládu, Čína ho však naďalej považuje za súčasť svojho územia. Nezávislosť Taiwanu uznáva vo svete iba niekoľko prevažne malých štátov. Na ostrov pricestovali tento týždeň dve delegácie poslancov z Nemecka a Litvy, aby mu tak vyjadrili podporu.

Hovorca čínskeho Úradu pre záležitosti Taiwanu zároveň „vyzval príslušné krajiny, aby... prestali vysielať nesprávne signály separatistickým silám za nezávislosť Taiwanu a prestali sa zahrávať s ohňom v tejto otázke".

Taiwanská armáda tento týždeň organizuje vojenské cvičenia zamerané na uistenie verejnosti o pripravenosti ozbrojených síl čeliť hrozbám Číny.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 Tchaj-pej - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen počas prejavu pri príležitosti osláv Národného dňa v Tchaj-peji v pondelok 10. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Taiwanese President Tsai Ing-wen delivers a speech during National Day celebrations in front of the Presidential Building in Taipei, Taiwan, Monday, Oct. 10, 2022. (AP Photo/Chiang Ying-ying)
Neprehliadnite

Taiwan predĺži povinnú vojenskú službu zo štyroch mesiacov na jeden rok