Údaj o ekonomickom raste zverejnil v piatok čínsky národný štatistický úrad (NBS). Druhá najsilnejšia ekonomika na svete tak zaznamenala svoj najhorší výsledok od roku 1990, píše AFP.

Agentúra dodáva, že zverejnená hodnota sa zhoduje s jej predpoveďami a zároveň spadá aj do cieľa, aký si ešte začiatkom vlaňajšieho roka vytýčila čínska vláda. Chcela dosiahnuť v roku 2019 ekonomický rast na úrovni 6 až 6,5 percenta.

Napriek tomu však ide o značný pokles oproti ekonomickému rastu 6,6 percenta z roka 2018, ktorý bol pritom pre Čínu doteraz najnižší od roku 1990. Čínska ekonomika počas prvých troch štvrťrokoch vlaňajšieho roka postupne oslabovala.

Posledný štvrťrok sa však stabilizovala, pričom ekonomický rast v tomto období prestavoval 6 percent, rovnako ako v treťom kvartáli, informoval NBS. Americký prezident Donald Trump a podpredseda čínskej vlády Liou Che podpísali tento týždeň vo Washingtone 1. fázu obchodnej dohody, ktorá by mala zmierniť napätie medzi ich dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Washington v dohode sľúbil, že zruší plány na ďalšie zvyšovanie ciel, zatiaľ čo Peking sa zaviazal k zvýšenému nákupu priemyselných tovarov z USA, pripomína agentúra AP.