Čína nariadila štátnym importérom plynu, aby nepredávali skvapalnený zemný plyn (LNG) ďalej do energetickou krízou postihnutých európskych a ázijských krajín. Čína to zdôvodnila zabezpečením vlastných zásob plynu pred blížiacou sa vykurovacou sezónou, píše Bloomberg.

Čínska Národná komisia pre rozvoj a reformy vyzvala spoločnosti PetroChina, Sinopec a Cnooc, aby zimné dodávky plynu ponechali ponechali na domáce použitie, uviedol zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Komisia ani čínske štátne spoločnosti na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovali.

Za rozhodnutím Pekingu pravdepodobne stoja predpovede, podľa ktorých by Čínu mohol v zimných mesiacoch postihnúť mierny nedostatok dodávok plynu, ako aj sľub čínskej vlády, že domácnosti nebudú v zime trpieť nedostatkom tepla.

Importéri energií budú pozorne sledovať lídrov, ktorí sa zišli v Pekingu na päťdňovom zjazde čínskej komunistickej strany. Prezident Si Ťin-pching v nedeľu vo svojom dvojhodinovom prejave zdôraznil význam energetickej bezpečnosti, pričom viackrát zopakoval, že krajina musí pri svojom prechode na zelené energie postupovať obozretne, aby sa vyhla energetickej kríze.

Ďalšie dôležité správy

Čínsky prezident Si Ťin-pching.
Neprehliadnite

Čína sa nebude usilovať o hegemóniu, ani sa zapájať do expanzie, vyhlásil Si Ťin-pching