Čína pokračuje v nákupe amerických produktov v rámci takzvanej 1. fázy obchodnej dohody, napriek rastúcemu napätiu medzi krajinami. 

Na otázku novinárov, či súčasné zhoršovanie vzťahov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta na ďalších frontoch nebude znamenať likvidáciu obchodnej dohody, Kudlow odpovedal „nie“. Ako uviedol, „obchodná dohoda pokračuje momentálne celkom dobre“.

KK22 Hongkong - Na snímke pohľad na panorámu obchodnej štvrte v Hongkongu 13. júla 2020. FOTO TASR/AP
The skyline of the business district is silhouetted at sunset in Hong Kong Monday, July 13, 2020. (AP Photo/Vincent Yu)
Neprehliadnite

Výrobky z Hongkongu určené pre USA sa budú musieť označovať Made in China

Predstavitelia Číny a USA by v sobotu (15. 8.) mali prostredníctvom videokonferencie po šiestich mesiacoch zhodnotiť plnenie 1. fázy obchodnej dohody. Jej uzatvorenie na začiatku roka zmiernilo vtedajšie napätie v obchode medzi Pekingom a Washingtonom, ktoré poškodzovalo nielen tieto štáty, ale celú svetovú ekonomiku.

Podľa Kudlowa Čína pokračuje v plnení dohody, na základe ktorej by tento rok mala nakúpiť americké produkty a služby v hodnote 77 miliárd dolárov (65,35 miliardy eur). V priebehu dvoch rokov by hodnota tovarov a služieb mala dosiahnuť 200 miliárd dolárov.

Ako dodal, čísla sú celkovo pozitívne, najmä v oblasti komodít. Čína napríklad v poslednom období zvýšila dovoz americkej sóje, aj keď za predpokladaným cieľom dovozu na celý rok 2020 stále zaostáva.