Čínska armáda v sobotu v okolí Taiwanu počas vojenských manévrov nacvičovala „simuláciu útoku na hlavný ostrov Taiwanu", uviedli taiwanské ozbrojené sily. Informovala o tom agentúra AFP.

Taiwan vysielala varovania

Ministerstvo obrany v taiwanskom hlavnom meste Tchaj-pej uviedlo, že viacero čínskych bojových lietadiel a lodí operuje v blízkosti tohto ostrovného štátu. Niektoré z nich prekročili neoficiálnu stredovú líniu v Taiwanskom prielive oddeľujúcu Taiwan a Čínu, ktorú väčšinou rešpektujú obe strany.

V reakcii na to taiwanská armáda vyslala lietadlá a vysielala varovania. Mobilizovala aj systémy protiraketovej obrany na sledovanie lietadla čínskej armády.

Čína chce ostrov ovládnuť

Čína spustila manévre v okolí tejto samosprávnej ostrovnej republiky v reakcii na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane, píše AFP.

Vládnuca komunistická strana Číny považuje fakticky nezávislý a demokratický Taiwan za súčasť svojho územia, ktoré chce jedného dňa ovládnuť, a to aj s použitím sily, ak to bude nutné.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Nusa Dua - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vpravo) pózuje so svojim čínskym rezortným partnerom Wangom I počas ich stretnutia v Nusa Dua na indonézskom ostrove Bali 9. júla 2022. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v sobotu na indonézskom ostrove Bali stretol so svojim čínskym náprotivkom Wang I, pričom obaja vyjadrili nádej na spoluprácu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. FOTO TASR/AP 

U.S. Secretary of State Antony Blinken, right,
Neprehliadnite

USA musia „napraviť svoje chyby" týkajúce sa Taiwanu, vravia predstavitelia Číny