V priebehu augusta sa vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom výrazne zhoršili, keď najskôr začiatkom augusta americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie 10-percentných dovozných ciel na čínsky tovar v hodnote 300 miliárd amerických dolárov ročne. Spolu s už zavedenými clami na iné čínske výrobky to znamená clá prakticky na všetok čínsky tovar dovážaný do USA.

Čína minulý týždeň reagovala, že na americké tovary za 75 miliárd dolárov zavedie odvetné clá, na čo Trump prakticky okamžite oznámil, že pôvodne plánované 10-percentné clá na čínske tovary za 300 miliárd dolárov ročne budú zvýšené na 15 percent. Navyše, na ďalšie tovary v hodnote 250 miliárd dolárov, na ktoré sa teraz uplatňuje 25-percentné clo, by sa clá mali zvýšiť na 30 percent.

Vyjadrenia z Číny však najnovšie signalizujú, že plánované odvetné clá by nemusela zaviesť. „Čína má dostatok možností na odvetné opatrenia, v súčasnej situácii sme však presvedčení, že diskutovať by sa malo najmä o tom, či by sa clá nemali zrušiť,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva obchodu Kao Feng. Dodal, že eskalácia obchodnej vojny nie je prospešná ani pre Čínu, ani pre USA.

Po ostrých prejavoch v predchádzajúcom období D. Trump začiatkom tohto týždňa na schôdzke štátov skupiny G7 vo Francúzsku vyhlásil, že čínski zástupcovia sa telefonicky spojili s predstaviteľmi USA a majú záujem o dohodu. To Peking odmietol potvrdiť, uviedol však, že problémy chce vyriešiť pokojne a prostredníctvom rokovaní a spolupráce.

Ani signály, že osobné obchodné rokovania by sa mohli obnoviť na budúci mesiac, hovorca ministerstva obchodu Kao Feng vo štvrtok nepotvrdil, uviedol iba, že „sa o tom diskutuje“. Ako dodal, „všetko závisí od toho, či Washington vytvorí vhodné podmienky na pokračovanie rokovaní“.