Juhokórejskí výrobcovia čipov stupňujú svoju lobistickú prítomnosť vo Washingtone, aby získali pre seba životne dôležité americké vývozné licencie a mohli svoje výrobky dodávať čínskym firmám, na ktoré boli uvalené obchodné sankcie.  Informuje Financial Times.

huawei
Neprehliadnite

Huawei očakáva pokles tržieb o takmer 30 percent, v roku 2022 ju však čakajú veľké výzvy

Lobujú najväčší hráči

Na čele lobistického úsilia stoja štyri najväčšie juhokórejské spoločnosti Samsung, Hyundai, SK a LG, ktoré podľahli tlaku Washingtonu, aby strategicky citlivé zariadenia, ako sú polovodiče a batérie do elektromobilov, vyrábali v Spojených štátoch.

Kórejské spoločnosti tak potrebujú americké vývozné licencie, aby mohli obchodovať so sankcionovanými spoločnosťami, medzi ktorými je aj technologický gigant Huawei či výrobca polovodičov SMIC.

WA 16 Si-an - Zdravotný pracovník v špeciálnom ochrannom odeve odoberá vzorky počas testovania na ochorenie COVID-19 v testovacom centre v meste Si-an na severozápade Číny v utorok 21. decembra 2021. Čínske úrady v stredu 22. decembra 2021 nariadili uzatvoriť 8-miliónové mesto Si-an po náraste prípadov nákazy koronavírusom. FOTO TASR/AP 

In this photo released by China's Xinhua News Agency, a worker wearing a protective suit collects a throat swab sample at a COVID-19 testing site in Xi'an in n
Neprehliadnite

Výrobu čipov v Číne ohrozujú koronavírusové reštrikcie, varujú Samsung a Micron

„Snažíme sa zamestnávať Američanov, ktorí majú styky vo Washingtone, pretože potrebujeme posilniť naše napojenie na americkú vládu a Kongres," povedal nemenovaný vysokopostavený predstavitel spoločnosti LG Energy Solution.

„Musíme sa rýchlo prispôsobiť meniacej sa situácii vo svete a minimalizovať obchodné riziká v rámci globálnych dodávateľských reťazcov v súvislosti so zhoršujúcimi sa americko-čínskymi vzťahmi. Na to, aby sme svoje stanovisko tlmočili Washingtonu potrebujeme účinný kanál," dodal.

Nezaháľa ani taiwanská konkurencia

Lobistické úsilie v Spojených štátoch však nevyvíjajú len kórejské firmy, ale aj ich regionálni konkurenti. Svoju prítomnosť vo Washingtone zvýraznila aj spoločnosť TSMC, ktorá je najväčším špecializovaným nezávislým výrobcom polovodičových diskov.

Spoločnosť  buduje v americkom štáte Arizona továreň na výrobu čipov v hodnote 12 miliárd dolárov a uchádza sa o časť pomoci vo forme dotácií na výrobu čipov vo výške 52 miliárd dolárov, ktorú avizovala administratíva amerického prezidenta Joea Bidena.

Pre TSMC už ako riaditeľ pre vzťahy s vládou pracuje bývalý vysokopostavený funkcionár Americkej obchodnej komory Nicolas Montella, ako aj bývalý hlavný lobista spoločnosti Intel, ktorý v nej od roku 2019 zastáva funkciu viceprezidenta pre globálnu politiku a právne záležitosti.

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Čínskeho draka tiež trápi nedostatok čipov, predaj áut klesol siedmy mesiac po sebe