Juhočínske more nie je bojiskom, na ktorom môžu súperiť svetové mocnosti či „safari" pre krajiny mimo tohto regiónu. V pondelok to uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas príhovoru pri príležitosti 20. výročia podpísania Deklarácie o správaní sa zmluvných strán v Juhočínskom mori (DOC). 

Šéf čínskeho rezortu diplomacie povedal, že krajiny v tomto regióne by si mali sporné otázky ohľadom Juhočínskeho mora riešiť samostatne.

Peking si v súčasnosti nárokuje takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori, cez ktorú každoročne prechádza tovar v hodnote zhruba troch biliónov amerických dolárov. Proti takýmto nárokom sú Filipíny, Taiwan, Vietnam, Brunej i Malajzia.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu v roku 2016 nároky Pekingu v Juhočínskom mori zrušil. Čína sa však na súdnom pojednávaní nezúčastnila a rozhodnutie ICJ neuznáva.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Washington - Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price hovorí počas tlačovej konferencie 16. augusta 2021 vo Washingtone. Spojené štáty v pondelok oznámili, že vládu hnutia Taliban v Afganistane uznajú, len ak bude rešpektovať práva žien a bude sa držať bokom od extrémistických organizácií ako al-Káida. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. FOTO TASR/AP
State Department spokesperson Ned Price speaks during a media briefing at the State Department in Washington, Monday, A
Neprehliadnite

USA podporujú Filipíny vo výzve, aby Čína ukončila provokácie v Juhočínskom mori