Hysterická reakcia Číny na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane má demonštrovať „strašné následky", ktoré ostrov čakajú, ak bude naďalej vzdorovať vôli pekinských komunistických vládcov. Tí spustili štvordňové bezprecedentné vojenské cvičenia - námornú a vzdušnú blokádu Taiwanu, píše publicista denníka The Telegraph Con Coughlin.

„V čase, keď sa svet stále snaží vyrovnať s nevyprovokovanou ruskou inváziou na Ukrajinu, hrozí, že vyhliadka Číny na podobnú operáciu na dobytie Taiwanu bude mať ešte katastrofálnejší účinok na zavedený svetový poriadok. Len si predstavte tú spúšť v globálnej ekonomike, ak by popredné svetové demokracie boli nútené uvaliť na Peking trestné ekonomické sankcie v reakcii na čínsku inváziu. Samotná Británia by cez noc stratila v obchode takmer 100 miliárd libier," priblížil Coughlin.

Pravdepodobnosť invázie

Domnieva sa, že napriek „grotesknému rinčaniu šabľami" v Taiwanskom prielive je, „našťastie", prakticky nulová pravdepodobnosť, že Čína v blízkej budúcnosti spustí rozsiahlu inváziu na Taiwan.

„A to z jednoduchého dôvodu. Z hľadiska svojich vojenských schopností nie je Čína ničím iným než papierovým drakom. Aj keď, ako predpovedajú mnohí analytici, sa Čína do roku 2030 stane najväčšou svetovou ekonomikou, má pred sebou ešte dlhú cestu, aby sa vyrovnala vojenskej sile USA a ich spojencov," uviedol Coughlin.

Taiwan nie je Ukrajina

Poznamenal, že na rozdiel od Ukrajiny má Taiwan dobre vycvičené letectvo, batérie najmodernejších amerických systémov protivzdušnej obrany Patriot, ktoré sa viac než len vyrovnajú čínskej stíhačke novej generácie J-20. Taiwan sa môže pochváliť aj vysoko motivovanou armádou.

Ďalším dôležitým faktorom je to, že čínska armáda nebola priamo zapojená do veľkej vojny od kórejského konfliktu na začiatku 50. rokov, takže jej chýbajú bojové skúsenosti, ktoré medzitým získali Američania a ich spojenci.

Z pohľadu Taiwanu je najpravdepodobnejšou hrozbou príchod politickej nestability v podobe domácich nepokojov, ktoré urýchlili zánik demokratickej vlády v Hongkongu.

Z tohto dôvodu sa mnohí Taiwanci viac ako rozsiahlej čínskej invázie obávajú skôr neustáleho úsilia Číny o rozvrátenie ich demokracie, a to prostredníctvom podpory propekinských politických aktivistov a kybernetických útokov.

Odvracanie pozornosti

Podľa Coughlina môže konfrontačný postoj čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga znamenať aj to, že sa zámerne snaží odvrátiť pozornosť od ekonomických problémov svojej krajiny pred novembrovým 20. zjazdom Komunistickej strany Číny.

„Tak či onak, Peking sa výhražne správa voči Taiwanu z pozície slabosti, nie sily, a preto sa americký prezident Joe Biden mýlil, keď spochybňoval múdrosť návštevy pani Pelosiovej začiatkom tohto týždňa. Akýkoľvek náznak, že Západ nie je plne oddaný nezávislosti Taiwanu, jednoducho povzbudí Peking, aby popustil uzdu ďalším svojim aktom zastrašovania," dodal Coughlin.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Washington - Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová počas brífingu po eskalácii napätia medzi USA a Iránom v americkom Kongrese vo Washingtone 9. januára 2020. Snemovňa reprezentantov Spojených štátov bude vo štvrtok hlasovať o rezolúcii, ktorej cieľom je obmedziť vojenské opatrenia prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa Iránu po tom, ako Trump nariadil zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního. Oznámila to predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pel
Neprehliadnite

Pelosiová spôsobila ohlásenou návštevou Taiwanu rozruch. Čína zúri, Rusko pení