Si Ťin-pching sa stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Elyzejskom paláci. E. Macron označil kontrakt za „skvelý signál“ silných obchodných väzieb medzi oboma krajinami.

„Uzavretie tohto veľkého kontraktu je dôležitým krokom vpred a skvelým signálom v aktuálnom kontexte,“ povedal E. Macron. Hodnota kontraktu predstavuje podľa francúzskych zdrojov okolo 30 miliárd eur.

E. Macron verbálne podporil spoluprácu s Pekingom po rokovaniach so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, ktorý je aktuálne na návšteve Francúzska. Podľa neho je dôležitý jednotný európsky prístup k rastúcemu globálnemu vplyvu Číny.

Toto partnerstvo sa musí zakladať na „silnom multilateralizme“ a „férovom a vyváženom“ obchode, povedal E. Macron pred novinármi. V utorok (26. 3.) sa čínsky prezident stretne v Paríži aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom a budú diskutovať o „bodoch konvergencie“ medzi Európskou úniou (EÚ) a Čínou.

Čína dokončila megakontrakt na 300 Airbusov. Macron ju odmenil nekritickými slovami

Zdroj: TASR / AP

Si Ťin-pching uviedol, že Čína „potrebuje jednotnú a prosperujúcu Európu“. Vyzval tiež Európu, aby prijala „koherentnú stratégiu“ vo vzťahu k Číne.

Francúzsky prezident s partnermi hovoril aj o záväzkoch prijatých na klimatickom summite v Paríži, keďže Čína je stále najväčším producentom skleníkových plynov. K obvineniam z porušovania ľudských práv sa nevyjadroval.