Niektoré čínske provincie sa rozhodli dopriať mladým novomanželom až 30 dní platenej dovolenky v nádeji, že tak podporia uzatváranie manželstiev a zvýšia klesajúcu mieru pôrodnosti v krajine.

Provincie Kan-su a Šan-si teraz ponúkajú novomanželom až 30-dňové platené voľno, zatiaľ čo mesto Šanghaj, ktoré je taktiež postavené na úroveň provincie, len desaťdňové a provincia S'-čchuan stále len trojdňové platené voľno.

„Predĺženie manželskej dovolenky je jedným z účinných spôsobov zvyšovania pôrodnosti,“ uviedol Jang Chaj-jang, dekan na čínskej Juhozápadnej finančnej a ekonomickej univerzite.

Predĺženie takéhoto plateného voľna sa podľa jeho slov týka najmä niektorých provincií a miest s relatívne pomalým tempom ekonomického rozvoja, kde je potrebné rozšíriť pracovnú silu aj stimulovať spotrebu. Podľa Janga je však stále potrebný aj celý rad ďalších podporných opatrení tohto charakteru, ako napríklad dotácia na bývanie či platená otcovská dovolenka.

Čína vlani podľa oficiálnych údajov zaznamenala pokles počtu obyvateľov, k čomu došlo prvýkrát za viac než 60 rokov. Tamojšia populácia ubudla o približne 850-tisíc, pričom rekordne sa znížila pôrodnosť - na tisíc ľudí pripadalo len 6,77 narodených detí.

Populačný pokles je podľa Reuters do veľkej miery výsledkom takzvanej politiky jedného dieťaťa, ktorú Čína presadzovala v rokoch 1980 až 2015, ako aj značného nárastu nákladov na vzdelanie. Tieto skutočnosti mnohých Číňanov odradili od toho, aby mali viac ako jedno dieťa, či prípadne aby vôbec potomka mali.

Ďalšie dôležité správy

S rastom populácie zároveň mizne problém s enormným nedostatkom pracovnej sily, ktorému čelí Holandsko posledných pár rokov.
Neprehliadnite

Prízrak starnúcej populácie a nízkej pôrodnosti neobchádza ani Holandsko. Ľudí aj tak pribúda