Tabakový gigant Philip Morris prestane v nasledujúcich desiatich rokoch v Británii predávať cigarety. Z pultov britských obchodov tak po viac ako sto rokoch zmizne značka Marlboro. Periodiku The Mail on Sunday to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Jacel Olczak.

„Myslím si, že v Británii sa maximálne za desať rokov podarí problém fajčenia úplne vyriešiť," povedal Olczak. Tí, ktorí budú chcieť aj naďalej fajčiť, budú motivovaní, aby prešli na moderné alternatívy, ako elektronické cigarety alebo zahrievané tabakové prístroje, ktoré sú považované za menej škodlivé.

Značka Marlboro podľa Olczaka úplne zmizne z Británie. „Prvou voľbou pre spotrebiteľov je, aby prestali fajčiť. Ale ak tak neurobia, druhou najlepšou voľbou je nechať ich prejsť na lepšie alternatívy.

Britská vláda už predložila plán, podľa ktorého by sa krajina mala do roku 2030 stať nefajčiarskou.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Tabakový koncern Philip Morris International mal zisk za kvartál viac ako dve miliardy dolárov

Firma Philip Morris International sa v roku 2008 oddelila od americkej tabakovej firmy Altria. Predáva cigarety Marlboro vo väčšine krajín sveta, v USA vyrába a predáva cigarety jej bývalá materská firma. V Británii sa tržby firmy pohybujú okolo 800 miliónov libier.

Olczak sa ujal funkcie generálneho riaditeľa tento rok. Pod jeho vedením firma masívne investuje do nikotínových alternatív, ako zariadenie na nahrievanie tabaku IQOS, ktoré si získalo po celom svete už viac ako 20 miliónov užívateľov, uviedol server Financial Times. Celosvetovo sa v súčasnosti alternatívne produkty podieľajú na tržbách firmy takmer štvrtinou. To je viac ako u konkurentov, ako Altria a Imperial Tobacco.

Kritici fajčenia sú však skeptickí a neveria, že tabakové firmy budú schopné opustiť tradičné cigarety. Tvrdia tiež, že niektoré alternatívy fajčenia sú takmer rovnako škodlivé. Záväzok prestať predávať tradičné cigarety v Británii je tiež čiastočne daný správaním spotrebiteľov a investorov a vládnou politikou. Podiel fajčiarov v krajine je už teraz pomerne nízky, cigarety sú vysoko zdanené a od roku 2016 majú jednotný obal.