Koaliční poslanci sa zhodujú v tom, že v oblasti potratov je lepšie ísť cestou preventívnych opatrení ako cestou zákazov. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) považuje tému materiálno-sociálnej formy podpory tehotných žien za dôležitú, počkať však chce na presné znenie zákona, ktorého predloženie avizovali poslanci z klubu OĽaNO. Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) namieta nedostatky prevencie v návrhu. „Sú tam jasné bariéry v prístupe k interrupciám," zdôraznila s tým, že za zákon zrejme nezahlasuje. Potrebu vidí v prijatí preventívnych opatrení ako sexuálna výchova, dostupná antikoncepcia či interrupčná tabletka.

„Z toho, čo viem, som rád, že sa ide cestou skôr preventívnych opatrení a štátnej pomoci," povedal Šeliga s tým, že presné znenie zákona ešte nevidel. „Dostaneme paragrafové znenie, preštudujeme si ho a bude k tomu diskusia," zdôraznil. Poznamenal, že návrh bol prerokovaný na koaličnej rade. Ťažko podľa neho hodnotiť, či je na predloženienávrhu správny čas. Podľa vlastných slov vníma, že v spoločnosti do istej miery diskusia prebieha, a verí, že v nej predkladatelia budú pokračovať.

NR SR: Rokovanie 6. schôdze
Neprehliadnite

Novela potratového zákona OĽaNO má riešiť podporné opatrenia pre ženy

J. Cigániková tvrdí, že podpora ženám v ťažkej situácii by mala spočívať najmä vo zvyšovaní životnej úrovne. „To, že žena ide na interrupciu, je dôsledok. My musíme riešiť to, prečo tam ide," uviedla s tým, že zákazy nič nevyriešia. Poukázala na zníženie počtu potratov v zahraničí napríklad zavedením sexuálnej výchovy na školách, dostupnej antikoncepcie či predchádzaním násiliu páchanému na ženách. Pokiaľ toto či interrupčnú tabletku predkladatelia dajú do návrhu, rada sa do diskusie zapojí. Návrh v tomto znení zrejme nepodporí.

Alena Zsuzsová sa obula počas pojednávania do Daniela Lipšica.
Neprehliadnite

Lipšic na súde s Kočnerom: Ak by Threemu ktokoľvek dopĺňal, dal by do nej jasné odkazy k vražde

Za pomoc ženám nepovažuje ani bránenie im v tom, aby sa dostali na interrupciu včas. „Nie je podľa mňa ani pomocou ich vyslovene psychické týranie, ktoré ja z tohto cítim," poznamenala. Návrhu vyčíta vyžadovanie uvedenia dôvodov podstúpenia interrupcie či predĺženie lehoty na podstúpenie zákroku na 96 hodín. Podotkla, že v návrhu absentuje časť, ktorá hovorí o možnosti podstúpiť interrupciu do 24. týždňa v prípade, ak je poškodený plod, či v prípade ohrozenia zdravia ženy a podobne. Problém vidí aj v potrebe dvoch lekárskych posudkov v takomto prípade. Namieta tiež načasovanie predloženia legislatívnej úpravy, pripomenula aktuálne dôsledky koronakrízy.