Prevencia je vždy lepšia, ako hasenie už vzniknutého akútneho problému. Neodkladná zdravotná starostlivosť musí byť poskytnutá každému automaticky, teda aj bezdomovcom. Tá však patrí zväčša k tej najdrahšej. Vzniká tak paradoxná situácia, že ten, kto si neplatí zdravotné poistenie, čerpá nakoniec starostlivosť vo veľkom finančnom objeme.

Väčšina bezdomovcov kvôli svojej zlej sociálnej situácii nie je schopná odvádzať zdravotné odvody. V poisťovniach, ak sú v nejakej evidovaní, sa im tak kopia dlhy. Štát pritom ani neuvažuje o tom, že by ich preplatil tak, ako aktuálne robí v prípade záväzkov nemocníc voči dodávateľom. Podľa ministerstva zdravotníctva by hypotetické jednorazové odpísanie dlhov bezdomovcov neprinieslo požadovaný citeľný výsledok. „Je veľmi pravdepodobné, že po určitom časovom období by dlhy opäť vznikli a postupne narástli,“ dodáva hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Odmietli ho operovať, o pár týždňov zomrel

Dlhy človeku bez domova väčšinou vznikajú tak, že nie je schopný hlásiť sa na úrade práce v mieste svojho bydliska. Ak však nie je v kontakte s úradom práce, štát automaticky berie takúto osobu ako dobrovoľne nepoistenú a začne mu vznikať dlh na zdravotnom poistení. Podľa občianskeho združenia Proti prúdu to v praxi spôsobuje množstvo až eticky hraničných dilem.

Nina Beňová zo združenia spomína konkrétny nedávny prípad, keď ich klienta odmietli vziať na druhú srdcovocievnu operáciu. „Bol na operáciu pripravovaný, absolvoval 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa