Torpédoborec amerického námorníctva USS Laboon sa v piatok preplavil cez turecký Bosporský prieliv a vplával do Čierneho mora, informovala turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Agentúra AFP k tomu poznamenala, že torpédoborec vplával do Čierneho mora v čase, keď sa americký prezident Joe Biden stretol so západnými lídrami na summite G7 v Anglicku. Potom odcestuje do Bruselu na summit NATO, ktorý sa pravdepodobne bude vo veľkej miere zameriavať na „hrozbu zo strany Ruska“. V stredu sa Biden stretne v Ženeve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

KK69 Washington - Na archívnej snímke z 8. apríla 2021 americkŕe prezident Joe Biden hovorí vo Washingone. Americký prezident Joe Biden požiadal Kongres o výrazné zvýšenie výdavkov na boj proti zmene podnebia, násiliu so zbraňami a na podporu vzdelávania v rámci návrhu svojho prvého rozpočtu, ktorý predstavuje ostrý odklon od politiky jeho predchodcu Donalda Trumpa. Rozpočet vo výške 1,5 bilióna USD (1,26 bilióna eur) počíta s miliardovými investíciami do verejnej dopravy a životného prostredia,
Neprehliadnite

USA zrušili vyslanie svojich dvoch vojnových lodí do Čierneho mora, uviedla Ankara

USA pravidelne vysielajú vojnové lode do čiernomorského regiónu ako prejav podpory Ukrajine, pričom často si za to vyslúžia námietky zo strany Ruska.

Washington v polovici apríla oznámil Turecku, že vyšle dve vojnové lode cez Bosporský prieliv. Bolo v čase, keď Rusko zvýšilo svoju vojenskú prítomnosť pozdĺž ukrajinskej hranice aj na Kryme, ktorý anektovalo v roku 2014. Tieto lode však neboli nikdy vyslané, pretože Rusko stiahlo svoje sily a napätie sa zmiernilo, dodala AFP.