Protesty, ktoré sa konali v Podgorici, ako aj v ďalších mestách v krajine, nemajú známych organizátorov. Väčšina rečníkov sa na zhromaždeniach prezentovala ako „vlastenci", ktorí údajne poznajú len jedinú stranu -štát Čiernu Horu. Agentúra HINA informovala, že v Podgorici protestovalo približne 50.000 ľudí, pričom spievali partizánsku pieseň Bella Ciao a kričali „Nevzdáme sa štátu". Polícia uviedla, že počas protestov nedošlo k žiadnym incidentom. Hoci sú z dôvodu koronavírusovej pandémie zhromaždenia viac než 100 osôb v krajine zakázané, tamojšie zdravotnícke úrady konanie protestných zhromaždení nekomentovali.

WA 4 Cetinje - Voliči s ochrannými rúškami čakajú v rade pred volebnou miestnosťou v meste Cetinje 
počas parlamentných volieb v Čiernej Hore v nedeľu 30. augusta 2020. FOTO TASR/AP


People wait to vote at a poling station in Cetinje, Montenegro, Sunday, Aug. 30, 2020. Voters in Montenegro on Sunday cast ballots in a tense election that is pitting the long-ruling pro-Western party against the opposition seeking closer ties with Serbia and Russia. (AP Photo/Risto Bozovic)
Neprehliadnite

Čierna Hora: V parlamentných voľbách získala väčšinu koalícia opozičných strán

Koalícia prosrbských opozičných strán pod názvom Za budúcnosť Čiernej Hory získala v parlamentných voľbách 30. augusta 32,55 percenta hlasov a centristické politické hnutie Mier je náš národ, ktoré sa tiež vyslovuje proti vláde prezidenta Mila Djukanoviča, 12,53 percenta hlasov. Opozičné strany, ktoré získali v parlamente dovedna 41 z 81 mandátov, sa teraz usilujú o zostavenie vlády zloženej z odborníkov, ktorí vymenia už takmer 30 rokov vládnuceho Djukanoviča. Toho obviňujú z korupcie, prepojenia s mafiou a útokov na kritikov vlády.

Najsilnejšiu pozíciu v opozícii má pritom proruský a prosrbský Demokratický front, ktorý získal 27 mandátov. Prívrženci nezávislosti Čiernej Hory sa preto obávajú, že by sa krajina opäť mohla dostať pod vplyv Ruska a Srbska, komentovala ORF.