Proruská opozícia hlasovanie bojkotovala. Pred budovou v horskom mestečku Cetinje, kde poslanci zasadali, sa medzitým uskutočnil protest niekoľkých stoviek stúpencov opozície. Informovala o tom agentúra Reuters.

Čierna Hora disponuje asi dvoma tisíckami vojakov a má prístup k Jadranskému moru. Ďalšie krajiny, ktoré majú prístup k tomuto moru, teda Albánsko, Chorvátsko a Taliansko, už v NATO sú.

Proti členstvu Čiernej Hory v aliancii sa postavilo Rusko, ktoré túto balkánsku krajinu dlhodobo považuje za oblasť svojich záujmov. Čierna Hora Rusko viní z prípravy zmareného pokusu o prevrat počas volieb vlani v októbri. O to sa vraj Rusko pokúsilo, aby zamedzilo členstvu Čiernej Hory v NATO. Rusko toto obvinenie odmieta.

Premiér Čiernej Hory Duško Marković zákonodarcom povedal, že členstvo v NATO bude zárukou bezpečnosti, ekonomického pokroku a regionálnej stability. „Toto zhromaždenie má možnosť urobiť rozhodnutie, ktoré si budú ľudia pamätať, pokiaľ bude existovať Čierna Hora,“ povedal. „Na tento deň sa bude spomínať ako na jeden z najpozitívnejších v histórii,“ dodal.

Na proteste, ktorý sa uskutočnil pred budovou, kde sa hlasovalo, ľudia skandovali „zrada“ a „zlodeji“. Na jednom z transparentov bolo napísané: „Vrahovia z NATO, vaše ruky sú postriekané krvou!“. S členstvom nesúhlasí ani niekdajší prezident krajiny Momir Bulatović, ktorý povedal, že ratifikácia dokumentu je výsledkom nátlaku a lží.

Lídri opozície sľubujú, že ak sa dostanú k pomoci, vyhlásia o členstve Čiernej Hory v NATO referendum.