Cieľom Portugalska je mať v lete zaočkovaných 70 percent svojich obyvateľov, oznámila v pondelok ministerka zdravotníctva Marta Temidová. Ministerka informovala o cieľoch vlády na tlačovej konferencii v čase, keď sa počty nových prípadov nákazy v krajine výrazne znižujú - ešte v januári malo pritom Portugalsko najvyššiu mieru nákazy na svete, pripomenula tlačová agentúra AFP. 

Na snímke zdravotná sestra pripravuje dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na začiatku očkovania na Slovensku vo Fakultnej nemocnici v Nitre v sobotu 26. decembra 2020. FOTO TASR – Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Do leta by malo vakcínu proti koronavírusu dostať 70 percent dospelých v EÚ

Koordinátor národného programu očkovania Henrique Gouveia e Melo povedal, že kolektívna imunita „by sa mala dosiahnuť v auguste alebo začiatkom septembra", ak "sa potvrdia predpovede o dostupnosti vakcín". Program očkovania by sa mal zrýchliť "od druhého kvartálu a dosiahnuť 100-tisíc vakcín za deň", v porovnaní so súčasným priemerom 22-tisícvakcín, spresnil koordinátor.

Po niekoľkých týždňoch, keď krajina zaznamenávala najvyšší počet prípadov infekcie vo vzťahu k svojmu obyvateľstvu, hlásilo Portugalsko minulý týždeň najvýraznejší pokles - nových prípadov ubudlo až o 51 percent na 2 100 denne. Zdravotnícke úrady v pondelok oznámili, že krajina, ktorá sa od polovice januára nachádza v lockdowne, zaznamenala za posledných 24 hodín 61 úmrtí na ochorenie Covid-19 a 549 nových prípadov nákazy, teda najnižší počet nových infekcií od začiatku októbra.