Čiastočná mobilizácia v Rusku, nariadená ruským prezidentom Vladimirom Putinom, je znakom slabosti Moskvy. V stredu to v príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedla americká veľvyslankyňa na Ukrajine Bridget Brinková. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Falošné referendá a mobilizácia sú znakmi slabosti a zlyhania Ruska. Spojené štáty nikdy neuznajú nárok Ruska na údajne anektované ukrajinské územie a budeme naďalej stáť pri Ukrajine – a to tak dlho, ako to bude potrebné," napísala Brinková.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v stredu v Rusku čiastočnú mobilizáciu pred tým, ako sa v štyroch ukrajinských regiónoch uskutočnia referendá o pripojení k Rusku. Ruský minister obrany Sergej Šojgu následne oznámil, že v Rusku bude mobilizovaných 300-tisíc záložníkov ruských ozbrojených síl.

Predstavitelia samozvaných republík na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej –, ako aj Ruskom dosadení zástupcovia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny v utorok oznámili, že v termíne od 23. do 27. septembra usporiadajú referendá o pripojení sa k Rusku.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Doneck - Ruský vojak stojí pri zničenej budove po ostreľovaní v Donecku, v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 13. júna 2022, kde prebiehajú ťažké boje. FOTO TASR/AP

A Russian soldier stands next to a damaged by shelling school-building in Donetsk, on the territory which is under the Government of the Donetsk People's Republic control, eastern Ukraine, Monday, June 13, 2022. This photo was taken during a trip organized by the Russian Ministry of Defense. (AP Photo)
Neprehliadnite

Ruský parlament sprísnil tresty za zločiny počas mobilizácie