Vo víkendovom prejave v Bostone vyzval bývalý prezident kongresmanov, aby našli odvahu na zvrátenie Trumpovho zámeru zrušiť systém zdravotného poistenia známeho ako Obamacare. Za neobvyklú pre bývalého prezidenta označujú americké médiá podporu, ktorú B. Obama adresoval novozvolenému francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Exprezident E. Macrona podporil potom, čo sa D. Trump postavil za protikandidátku Marine Le Penovú.

Podľa B. Obamových poradcov bývalý prezident stále hľadá svoju úlohu v medzinárodnej politike, aj keď neváha s podporou európskych politikov, ktorí o ňu stoja. V máji sa napríklad po boku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej objaví na diskusnom fóre o problémoch demokracie. Jeho pobyt v Európe pripadne na čas, keď bude na svojej prvej zahraničnej ceste na starom kontinente i D. Trump.

B. Obama sa podľa AP nemieni nechať vmanévrovať do diskusie o každom spornom odkaze, ktorý D. Trump odošle na Twitter. Má ale veľa spojencov, ktorí taký boj podstúpia za neho. V pondelok traja poradcovia B. Obamu vypovedali, že bývalý prezident osobne varoval D. Trumpa pred vymenovaním Michaela Flynna bezpečnostným poradcom Bieleho domu. D. Trump M. Flynna po mesiaci vyhodil.

B. Obama a D. Trump spolu od januárovej inaugurácie nového prezidenta nehovorili. Jeden z Obamových poradcov ale novinárom povedal, že bývalý prezident by zdvihol telefón, ak by mu jeho nástupca zavolal.

B. Obamov návrat do politiky niektorí členovia Demokratickej strany vítajú, aj keď sa ešte nespamätali z krutej porážky v prezidentských voľbách, uvádza AP. Aktivita bývalého prezidenta však len upozornila na vákuum, ktoré vo vedení demokratov zavládlo po prehratých voľbách. Niektorí vplyvní demokrati vrátane senátorov Bernieho Sandersa alebo Elizabeth Warrenovej však kritizujú skutočnosť, že exprezident za niektoré svoje prednášky poberá státisícové sumy.