Európska spoločnosť pre intenzívnu medicínu (ESICM) upozornila na prípravný celoeurópsky kurz financovaný EÚ. Jeho cieľom je vyškoliť zdravotníckych pracovníkov na zručnosti v oblasti intenzívnej starostlivosti, aby počas pandémie nového koronavírusu mohli pôsobiť aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Kurz prípravy zručností pre Covid-19 (C19_SPACE) bol spustený minulý týždeň vo štvrtok (15. októbra).

ESICM v správe pre médiá pripomenula, že na jar tohto roka európske nemocnice zistili, že neboli pripravené čeliť návalu takého veľkého rozsahu pacientov odkázaných na urgentnú intenzívnu starostlivosť. „Hlavným ponaučením, ktoré si musíme z posledných mesiacov odniesť, je to, že nemôžeme byť dvakrát nepripravení," uviedol predseda ESICM Maurizio Cecconi, ktorý je vedúcim oddelenia anestézie a intenzívnej starostlivosti vo výskumnej nemocnici Humanitas v Miláne.

WA 40 Praha - Lekári v špeciálnych ochranných  odevoch kráčajú cez jednotku intenzívnej strarostlivosti, kde sú hospitalizovaní pacienti s ochorením COVID-19 v pražskej nemocnici na Bulovce vo štvrtok 1. októbra 2020. V českých nemocniciach stúpol v septembri počet pacientov o viac ako päťnásobok v porovnaní z konca augusta. Ľudí vo vážnom stave je 202. Čísla sú však od polovice septembra rekordné, prekročili doterajšie maximá z apríla. Podiel nakazených, ktorí skončili v nemocnici, z celkového
Neprehliadnite

Na nový koronavírus zomrel 48-ročný lekár z Oravy, uviedol Matovič

Ako sa v správe ďalej uvádza, začiatok pandémie bol v znamení správ o preplnení mnohých JIS-iek v nemocniciach. Pozornosť sa sústredila na nedostatok lôžok, ventilátorov a liekov, spoločnosť ako keby zabudla na skutočnosť, že najdôležitejšími aktérmi tejto krízy sú zdravotnícki pracovníci v prvej línii.

ESICM však upozorňuje, že JIS-ky a ventilátory nemôžu zachraňovať životy, ak na ich obsluhu neexistujú kvalifikovaní ľudia. Aj preto je cieľom kurzu C19_SPACE vyškoliť každého, kto nepracuje pravidelne na jednotkách intenzívnej starostlivosti, aby nadobudol príslušné zručnosti a bol pripravený pomáhať pri ďalšej pandemickej vlne. Kurzy C19_SPACE sú k dispozícii pre všetky nemocnice v 27 členských štátoch EÚ a v Spojenom kráľovstve, vo všetkých 24 úradných jazykoch EÚ a do konca tohto roka budú úplne zadarmo.