Tých, ktorí nesplácajú dlhy, pribúda. Čiastočne za to môže aj otváranie tém odpúšťania dlhov zo strany niektorých politikov, spomína v rozhovore pre časopis Forbes šéf inkasnej spoločnosti Intrum Slovakia a prezident Asociácie slovenských inkasných spoločností Martin Musil.

Neochota platiť

Pre vysokú infláciu je situácia na finančnom trhu nepredvídateľná. Slováci sa zadlžovať nechcú, no často majú problém pokryť svoje výdavky. Musia preto šetriť a neraz sa ocitnú aj v pozícii neplatiča.

„Z hľadiska rastu celkového počtu neplatičov, situácia nateraz nie je dramatická. Počet ľudí, ktorí nie sú schopní platiť svoje záväzky, narastá len mierne,“ otvára tému M. Musil. Väčší problém vidí v skupine ľudí, ktorých trápili finančné ťažkosti pred pandémiou. „Tu vidíme výrazné zhoršenie platobnej ochoty a čím ďalej, tým viac ľudí prestáva úplne platiť,“ dodáva.

Neplatičov pribúda

Dôvody, prečo sa ľudia najčastejšie zadlžujú sú: chýbajúce financie, zábudlivosť na finančné záväzky a ich úmyselné neplatenie.

Šéf Intrum Slovakia ďalej v rozhovore spomína, že priemerný Slovák je finančne zodpovedný a je presvedčený, že dlhy je potrebné platiť. „Tento postoj aj v súčasnej situácii zastáva viac ako 85 percent našincov,“ dopĺňa. Avšak existuje aj skupina neplatičov, ktorá sa v poslednom období rozrastá. Tomuto trendu nepomáha ani postoj politikov, ktorí sľubujú exekučnú amnestiu.

Dlhy sa najčastejšie týkajú spotrebných úverov, nepovolených prečerpaní a kreditných kariet. Spadajú sem aj pohľadávky poisťovní či telekomunikačných operátorov, no v pomerne menšej miere.

Poškodzovanie seba aj štátu

Opačným prípadom sú dlžníci, ktorý zneužívajú výhody osobného bankrotu. „Žiaľ, súčasné pravidlá oddlžovania majú medzery a na tento stav doplácajú všetci občania. Aktuálna úprava umožňuje jednoduché, široko prípustné a slabo kontrolované zbavovanie sa dlhov okamžite a v úplnosti, hoci sú k dispozícii vhodnejšie a proporčnejšie prostriedky,“ konštatuje Martin Musil.

Takýto prístup podľa Musila nabáda k neplneniu si právnych povinností, podporuje morálny hazard a poškodzuje jednak veriteľov, ako aj celú ekonomiku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava štátny tajomník ministerstva financií SR Marcel Klimek dočasne poverený premiér a minister financií SR Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovej konferencie po rokovaní vlády SR 16. januára 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Slovensko musí ušetriť 12 miliárd eur. Bez nich mu v budúcnosti hrozí bankrot