Slovenský pacient, celkom oprávnene, začína prepadať pocitom frustrácie. Zdravotníctvu hrozí kolaps, nemocnice sa pripravujú na obmedzenie poskytovania zdravotnej starostlivosti a nechutnou čerešničkou na torte je pretrvávajúci výpadok liekov.

Situácia je neštandardnejšou

Výpadky liekov nie sú ničím novým. Ide o dlhodobý problém, ktorý sa však v poslednom období zintenzívnil. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ, tvrdí, že sa výpadkov liekov nikdy úplne nezbavíme.

„Výpadok liekov je štandardom. Otázkou však je, v akom je rozsahu a ako dlho trvá,“ vysvetľuje. Situácia je podľa neho v súčasnosti o niečo neštandardnejšia ako obvykle.

Za spomínaným problémom stojí hneď niekoľko faktorov – nedostatok niektorých obalov, omeškanie vstupných surovín vrátane účinných látok, export do iných krajín či nárazovo zvýšený dopyt po niektorých typoch liekov.

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zohrávajú rolu aj mimoriadne situácie ako napríklad pandémia covidu-19 alebo vojenský konflikt na Ukrajine, ktoré spôsobili vyšší dopyt po určitých liekoch a zároveň priniesli obmedzenia pri ich distribúcii.

Za liekmi do Maďarska

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa