Od Sydney cez Štokholm až po Seattle kupujúci strácajú chuť zaobstarať si vlastnú nehnuteľnosť. Centrálne banky v snahe skrotiť infláciu zvyšujú úrokové sadzby najrýchlejším tempom za posledné desaťročia. V dôsledku toho rastú náklady na hypotéky, čo už pocítili milióny ľudí, ktorí si lacno požičali na kúpu domov počas boomu, ktorý vyvolala pandémia.

Najviac prehriate trhy s nehnuteľnosťami ako Kanada, Nový Zéland či Austrália už niekoľko mesiacov zaznamenávajú pokles cien. Bývanie je tam výrazne lacnejšie. Napríklad v Toronte oslabovali ceny domov piaty mesiac po sebe, čo je najdlhší pokles od roku 2017. Je to dôsledkom toho, že trh s nehnuteľnosťami sa prispôsobuje vyšším úrokovým sadzbám stanoveným kanadskou centrálnou bankou (Bank of Canada).

Naposledy v stredu minulého týždňa ich banka vytlačila na najvyššiu úroveň za štrnásť rokov, informovala agentúra Bloomberg. Naznačila zároveň, že svoju najagresívnejšiu kampaň sprísňovania úrokových sadzieb za posledné desaťročia ešte neuzavrela, keďže jej ide o rázny boj s infláciou.

Očakáva sa ďalší rast sadzieb

Kanadská centrálna banka zdvihla svoju kľúčovú sadzbu na 3,25 percenta z pôvodných 2,5, čím sa dostala na úroveň, ktorú nezaznamenala od apríla 2008. „Vzhľadom na výhľad inflácie sa rada guvernérov stále domnieva, že úroková sadzba bude musieť ďalej rásť,“ uviedla vo svojom vyhlásení po štvrtom po sebe idúcom zvýšení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa