Na juhu Slovenska ohrozuje zásoby pitnej vody chov ošípaných. Vyplýva to zo stredajšieho rozhovoru prezidentky SR Zuzany Čaputovej s primátorom Komárna Bélom Keszeghom a s členmi Združenia miest a obcí okresu Komárno.

Prezidentka v rámci pracovnej návštevy Komárna podčiarkla význam dobudovania nedostatočnej infraštruktúry na juhu Slovenska z pohľadu rozvoja tohto regiónu.

Čaputová vyzdvihla nutnosť venovať v tejto dobe pozornosť občanom v jednotlivých regiónoch SR, „obzvlášť juhu Slovenska, ktorý nemá zastúpenie v parlamente“.

Na stretnutí s primátormi a starostami rezonovala podľa jej slov otázka expandujúceho chovu ošípaných v jednotlivých mestách a obciach, ktorý podľa nich môže ohrozovať zásoby pitnej vody na Žitnom ostrove. K otázkam eurofondov vyjadrili účastníci stretnutia obavy zo straty možného vplyvu z miestnej úrovne.

Absencia infraštruktúry

Predstavitelia miestnych samospráv opakovane otvorili tému absencie infraštruktúry, ktorá je citeľná obzvlášť na južnom Slovensku.

„Dobudovanie ciest a vlakových spojení je dôležité práve z dôvodu veľkého vplyvu na celkový rozvoj tohto regiónu,“ dodala Čaputová.

Na jedinej univerzite na Slovensku s vyučovacím jazykom maďarským, na Univerzite J. Selyeho, hlava štátu diskutovala o aktuálnej novele vysokoškolského zákona.

Prezidentka: Diverzita obohacuje

Prezidentka sa stretla v Dome Matice slovenskej s členmi súboru Dramaťák, ktorí sa venujú rozvoju slovenského folklóru, a navštívila aj Mestské kultúrne stredisko Béniho Egressyho, ktoré vytvára predpoklady a podmienky pre umeleckú činnosť maďarskej menšiny.

„Dnešné stretnutia potvrdili, že diverzita a rôznorodosť je niečo, čo môže navzájom obohacovať. Musíme myslieť na to, že Slovensko sa musí rozvíjať rovnomerne,“ zdôraznila prezidentka.

Predseda strany Smer – SD Robert Fico počas pracovného snemu strany Smer – SD v Bratislave 17. novembra 2021.
Neprehliadnite

Fico na sneme Smeru-SD kritizoval Čaputovú a povedal, s kým by spolupracoval po voľbách