Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v sobotu odvolal Darka Horvata z funkcie ministra územného plánovania, výstavby a štátneho majetku. Horvat bol pred tým zadržaný pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. O zbavenie ministerskej funkcie požiadal samotný Horvat. Informovala o tom štátna tlačová agentúra HINA.

Horvat je podozrivý z toho, že v roku 2018, keď bol ministrom hospodárstva, povolil „neopodstatnenú platbu" dotácií vo výške viac ako 350-tisíc eur, uviedol vo vyhlásení chorvátsky Úrad pre potláčanie korupcie a organizovaného zločinu (USKOK).

Niekoľko hodín po zatknutí chorvátska vláda oznámila, že 51-ročného Horvata polícia prepustila.

Agentúra AFP podotkla, že premiér spochybnil postup prokuratúry, pričom tvrdil, že načasovanie tohto kroku „nie je neutrálne" a požadoval vysvetlenie „dramatickej naliehavosti", s ktorou bolo zatknutie uskutočnené. Podľa jeho názoru to bolo „vzhľadom na daný prípad neprimerané".

Vyšetrovanie môže mať ešte väčšie politické dôsledky, keďže sa podľa agentúry HINA zameriava aj na podpredsedu vlády Borisa Miloševiča a niekoľkých bývalých i súčasných vládnych predstaviteľov.

Plenkovič však zdôraznil, že parlamentná väčšina je stabilná, a odmietol myšlienku predčasných volieb.

Horvat čelil silnej kritike zo strany opozície a médií za pomalú rekonštrukciu oblasti zničených dvomi zemetraseniami v rokoch 2020 a 2021. Vládnu stranu, Chorvátsky demokratický zväz (HDZ), obviňovali aj zo systémovej korupcie.

AFP poznamenala, že boj proti korupcii bol kľúčom k úspešnej snahe Chorvátska o vstup do EÚ v roku 2013.

Ďalšie dôležité správy

KK17  Rostov na Done - Ruské tanky T-72B3 počas vojenského cvičenia v Rostovskej oblasti na juhu Ruska 12. januára 2022. Západný vojenský okruh ruských ozbrojených síl organizuje v regiónoch blízko hraníc Ukrajiny cvičenie, na ktoré vyslal asi 3000 vojakov a 300 kusov vojenskej techniky. FOTO TASR/AP
Russian tanks T-72B3 take part in drills at the Kadamovskiy firing range in the Rostov region in southern Russia, Wednesday, Jan. 12, 2022. Russia has rejected Western complaints about its troop bui
Neprehliadnite

Chorvátsko chce podľa svojho prezidenta z Poľska stiahnuť vojakov, ktorých tam ani nevyšle