Počas tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila po stretnutí s bulharskou šéfkou diplomacie Teodorou Genčovskou, sa chorvátsky minister zahraničných vecí Grlič Radman vyjadril, že sa zhodli na tom, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa dôsledky ruskej agresie na Ukrajine nepreniesli aj na západný Balkán a juhovýchodnú Európu, píše Euractiv.

„Nanešťastie, stále existuje, v určitom zmysle, vážny potenciál pre vytvorenie nestability, ak vezmeme do úvahy, že západný Balkán je, v určitom zmysle, testovacou pôdou pre rôzne geostrategické súperenie,“ povedal chorvátsky minister zahraničných vecí.

Pokiaľ ide o spor v oblasti histórie a identity medzi Severným Macedónskom a Bulharskom, Grlič Radman dúfa, že tieto dve krajiny nájdu vzájomne prijateľné riešenie, ktoré umožní Severnému Macedónsku pokračovať vo svojej európskej ceste.

Genčovská povedala, že bulharsko-chorvátska spolupráca v rámci NATO je veľmi dobrá a spolupráca členských štátov NATO podmienila bezpečnejšiu Európu.

Ďalšie dôležité správy

KK19 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz odpovedá na otázky na zasadnutí nemeckého parlamentu Bundestag 6. apríla 2022 v Berlíne. Berlín vedie s Kyjevom dôverné rokovania o možných bezpečnostných zárukách, ktoré by mohol Ukrajine ponúknuť v súvislosti s prebiehajúcou ruskou ofenzívou. Nemecký kancelár Olaf Scholz to v stredu povedal v Spolkovom sneme, informuje agentúra Reuters. FOTO TASR/AP
German Chancellor Olaf Scholz answers questions from lawmakers during a session of the German parliamen
Neprehliadnite

Scholz sa snaží oživiť nádeje západného Balkánu na členstvo v EÚ