Chorvátsko tento rok zaznamenáva veľký nárast návštevnosti zahraničných turistov, ktorých počet sa blíži v letných mesiacoch počtom z obdobia pred pandémiou. Od začiatku roka do polovice augusta do krajiny pricestovalo 8,8 milióna zahraničných návštevníkov, čo predstavuje 47-percentný nárast oproti roku 2020. Zrealizovaných bolo viac ako 54 miliónov prenocovaní, čo je takmer o 40 percent viac, než vlani.

Najpočetnejšími návštevníkmi boli nemeckí turisti (1,6 mil.), nasledovaní Slovincami (894 tis.), Poliakmi (723 tis.) a Rakúšanmi (680 tis.). Piatu a šiestu pozíciu zaujali návštevníci z Českej republiky (561 tis.) a Maďarska (342 tis.). 

Supetar, malebné mestečko na ostrove Brač
Neprehliadnite

Chystáte sa do Chorvátska? Úrady striktne kontrolujú dodržiavanie podmienok vstupu do krajiny

 

Slovenská republika sa umiestnila na siedmom mieste. Zo Slovenska pricestovalo do Chorvátska od začiatku roka do polovice augusta viac ako 276 tisíc turistov, čo predstavuje nárast 110 percent oproti minulému roku, a bolo zrealizovaných viac ako 1,8 mil. prenocovaní, čo je o 117 percent viac, než vlani. Týmto bol už v júli tohto roku prekonaný počet príchodov zo Slovenska za celý rok 2020, v ktorom Chorvátsko navštívilo vyše 159 tisíc slovenských turistov. 

„Návštevníci zo Slovenska sú tradičnými a obľúbenými hosťami v Chorvátsku. Sme potešení, že aj tento rok potvrdili svoj záujem o „slovenské more“ a v hojnom počte sa vrátili k svojej obľúbenej dovolenke v Chorvátsku, či už strávenej na plážach nášho malebného pobrežia alebo vo forme aktívnej dovolenky spojenej s jachtingom, cyklistikou alebo turistikou, ktoré sú čoraz častejšie náplňou dovolenky slovenských turistov", uviedol Dubravko Miholić, riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia pre Českú republiku a Slovensko. 

Dodáva, že prvých päť miest medzi najobľúbenejšími cieľmi návštevníkov zo Slovenska podľa počtu príjazdov zaujali tento rok mesta Crikvenica, Zadar, Vodice, Vir a Umag.

JB 12 Stredozemné more - Africký migrant Yohaness z Eritrey (uprostred) sa modlí spolu s ďalšími migrantmi na palube lode španielskej organizácie NGO Proactiva Open Arms (NGO) po tom, ako ich zachránili v Stredozemnom mori pri prevrátení drevenej loďky 8 míľ južne od pobrežia Talianska 4. januára 2021. Loď Open Arms patriaca španielskej humanitárnej organizácii, ktorá posledné dni v oblasti Stredozemného mora zachránila 265 migrantov, dorazila v pondelok k pobrežiu Sicílie. Hovorca humanitárnej
Neprehliadnite

Chorvátsko ako prvé v EÚ spúšťa nezávislý monitoring hraníc voči migrantom a žiadateľom o azyl

 

Chorvátsko očakáva dobrú turistickú sezónu aj v jesenných mesiacoch. „Predpokladáme, že súčasný trend bude pokračovať a Chorvátsko navštívi v septembri okolo 20- tisíc turistov zo Slovenska, ale je možné, že si pre svoju dovolenku vyberie toto obdobie aj väčší počet návštevníkov, ktorí si budú chcieť predĺžiť leto. A nie je sa čomu diviť, pretože september a október patrí k najpríjemnejším mesiacom pre návštevu Chorvátska", dodáva Dubravko Miholić.