V Chorvátsku budú od 5. septembra uvádzať ceny nielen v chorvátskych kunách, ale aj v eurách. Krajina tak pripravuje občanov na vstup do eurozóny, ktorej súčasťou by sa chcela stať od 1. januára 2023.

Dvojité cenové označenie pretrvá po celý budúci rok, uviedol podľa chorvátskych médií premiér Andrej Plenković. Chorvátsko je v lete obľúbenou turistickou destináciou okrem iného aj pre slovenských občanov.

Zákon bude schválený po verejnej diskusii

Chorvátska vláda pripravila návrh zákona, ktorý okrem iného upravuje právny rámec, zmenu hotovosti, konverziu pôžičiek a vkladov a ochranu spotrebiteľov pred nezákonným zvyšovaním cien v súvislosti so zavedením eura. Po verejnej diskusii by mal byť zákon schválený v parlamente v druhej polovici apríla.

Cieľom je podľa tlačovej agentúry Hina zaistiť hladký prechod na euro a efektívne fungovanie ekonomiky. Banky, chorvátska pošta a finančná agentúra Fina budú môcť po celý budúci rok vymieňať kuny za eurá zadarmo.

Neskôr bude smenu možné vykonať po neobmedzenú dobu v chorvátskej centrálnej banke. Záhreb si stanovil 1. január 2023 ako cieľový dátum zavedenia eura, ale to stále vyžaduje kladné hodnotenie zo strany Európskej komisie (EK) a zodpovedajúce rozhodnutie Rady Európskej únie, poznamenala agentúra APA.

Členských krajín je aktuálne devätnásť

Chorvátsko bolo prijaté do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II spolu s Bulharskom v júli 2020. V tomto režime štáty musia zotrvať aspoň dva roky, kým môžu zaviesť euro.

Členmi eurozóny je v súčasnej dobe 19 krajín Európskej únie, a to Belgicko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Holandsko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko.

Zaviesť jedného dňa euro by s výnimkou Dánska mali všetky členské krajiny Európskej únie, teda vrátane Českej republiky. Praha ale dáva opakovane najavo, že sa s týmto krokom nebude ponáhľať. Dánsko si spolu s Britániou hneď na začiatku vyjednalo trvalú výnimku a euro zaviesť nemusí.

Británia medzitým z Európskej únie vystúpila. Česká republika sa zaviazala prijať euro podpisom prístupovej zmluvy k EÚ. Česká verejná mienka však nie je prijatie eura dlhodobo naklonená.

Ďalšie dôležité správy

plyn
Neprehliadnite

Európska únia si pre krátkozrakú energetickú politiku píli pod sebou konár, tvrdí Rusko