Európska komisia a členské štáty eurozóny podpísali v piatok memorandum o porozumení s Chorvátskom, v ktorom sú načrtnuté praktické kroky, ktoré tejto krajine umožnia začať s výrobou euromincí, keď dostane konečný súhlas so vstupom do eurozóny.

Podľa tlačovej správy EK ide o dôležitý míľnik v úsilí Chorvátska zaradiť sa medzi krajiny, kde sa platí jednotnou menou euro. V súčasnosti má eurozóna 19 členov, pričom okrem Chorvátska sa do tohto klubu snaží dostať aj Bulharsko a Rumunsko.

Memorandum podpísali v slovinskom mestečku Brdo pri Kranju v rámci stretnutia ministrov financií eurozóny (Euroskupina). V mene EÚ dokument podpísali výkonný podpredseda EK Valdis Dombrovskis, eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni a predseda Euroskupiny Paschal Donohoe. Na druhej strane memorandum podpísal guvernér Chorvátskej národnej banky Boris Vujčič.

EBE 38 Brusel - Na snímke sprava predseda Euroskupiny Mário Centeno a predseda Európskej rady Charles Michel počas stretnutia v sídle EÚ v Bruseli 20. januára 2020. FOTO TASR/AP
European Council President Charles Michel, left, shakes hands with Eurogroup President Mario Centeno before their meeting at the Europa building in Brussels, Monday, Jan. 20, 2020. (AP Photo/Francisco Seco, Pool)
Neprehliadnite

O šéfa Euroskupiny zabojuje Írsko, Luxembursko a Španielsko

Memorandum umožňuje Chorvátsku s pomocou eurokomisie a členských štátov eurozóny vykonať všetky potrebné prípravy pre zabezpečenie razby euromincí. Do tohto procesu patrí výber chorvátskych národných návrhov na zadnej strane euromincí, nákup a výroba raziacich nástrojov a testovacích cyklov mincí až po opatrenia na distribúciu euromincí a postupné sťahovanie chorvátskej kuny počas prechodu na euro.

Komisia a národné mincovne eurozóny prenesú na Chorvátsko požadované autorské práva a zašlú nástroje na razenie mincí. Podobné memorandá o porozumení boli v minulosti podpísané aj so Slovinskom, Cyprom, Maltou, Estónskom, Lotyšskom a Litvou, pred ich vstupom do eurozóny.

Kuna je od 10. júla 2020 súčasťou mechanizmu výmenných kurzov ERM II. Chorvátsko by sa chcelo stať členom eurozóny najneskôr v roku 2023, desať rokov po vstupe do EÚ.

Neprehliadnite

Chorvátsko nie je lacné. Tento rok však last minute neexistoval, Slováci vykúpili všetko

Podpis memoranda: eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni, výkonný podpredseda EK Valdis Dombrovskis, predseda Euroskupiny Paschal Donohoe a guvernér Chorvátskej národnej banky Boris Vujčič.
Zdroj: EK - Ziga Zivulovic
Podpis memoranda: eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni, výkonný podpredseda EK Valdis Dombrovskis, predseda Euroskupiny Paschal Donohoe a guvernér Chorvátskej národnej banky Boris Vujčič.