Chorvátsko ako prvá krajina Európskej únie spúšťa nezávislý monitoring postupu polície voči migrantom a žiadateľom o azyl na hraniciach, informovala v utorok tlačová agentúra HINA. Nový pakt EÚ o migrácii a azyle zavedenie takéhoto mechanizmu vyžaduje od všetkých členských krajín eurobloku.

Chorvátsky mechanizmus bude pozostávať z nezávislých osôb a organizácii vrátane špecialistov na posudzovanie zdravotného stavu a právneho štatútu žiadateľov o azyl a migrantov, približuje HINA. Tieto úrady budú reagovať na kritiku, ktorú niektoré mimovládne organizácie často vyjadrujú v súvislosti s postupom polície voči migrantom.

WA 12 Vilnius - Migranti večerajú pred stanom v novopostavenom utečeneckom tábore v litovskom meste Pabrade, ktoré sa nachádza 40 km severovýchodne od metropoly Vilnius v sobotu 3. júla 2021. Litovská vláda vyhlásila v piatok večer 2. júla núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú zo susedného Bieloruska, informovala v sobotu agentúra AP.
Litva vyhlásila núdzový stav po tom, ako štátna hraničná polícia zadržala v piatok 150 nelegálnych migrantov, čo je viac ako za
Neprehliadnite

Estónsko sa obáva migrantov, posilňuje kontrolu na hranici s Lotyšskom

Súčasťou tohto mechanizmu sú európske úrady, ombudsmani, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Nový pakt o migrácii a azyle predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v septembri 2020. Na základe tohto návrhu má každá členská krajina vytvoriť nezávislý monitorovací systém. Pilotný projekt sa spúšťa práve v Chorvátsku.

Chorvátsko je zároveň jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá takýto mechanizmus mala už od roku 2007. Bol financovaný z prostriedkov UNHCR a s prerušeniami fungoval do roku 2019, vysvetľuje HINA.