Loď, nazývaná Galeb (Čajka), kotví v jadranskom prístave Rijeka na severe Chorvátska. Po búrlivej histórii, vrátane dvoch potopení od spustenia na vodu v roku 1938, mala skončiť v starom železe. Mestské úrady v prístavnom meste, ktoré si EÚ vybrala za Európske hlavné mesto kultúry v roku 2020, sa ju však rozhodli zrenovovať za 5,4 milióna eur.

„Galeb je loď s veľmi zaujímavou a búrlivou históriou,“ hovorí starosta Vojko Obersnel. „Samozrejme, najzaujímavejšia časť tejto histórie sa odohrala v čase, keď patrila prezidentovi Titovi.“

Rozhodnutie zachrániť loď nahnevalo chorvátskych nacionalistov. Tí juhoslovanskému prezidentovi vyčítajú autokratické vládnutie od konca vojny do jeho smrti v roku 1980 aj začlenenie Chorvátska do federácie šiestich republík tvoriacich Juhosláviu. Loď sa stala symbolom Titovho života v luxuse a jeho kritici v Chorvátsku by si priali, aby bola zničená.

Podľa starostu však bude obnova pokračovať. „Predovšetkým je to naša história a nemôžeme ju zmeniť. Mali by sme hovoriť o dobrých veciach z tej doby a možno aj o niektorých veciach, ktoré tak dobré neboli. Ale je to naša história,“ hovorí.

Chorváti zachránia luxusnú pýchu bývalého vodcu, z jachty spravia múzeum

Zdroj: SITA / AP

Kedysi luxusné salóniky a schodisko sú plné rozbitého nábytku z 60. rokov minulého storočia. Paluby lemujú roztrhané koberce a tapety. Titova šatňa na kravaty, topánky a slávnostné uniformy v niekdajšom privátnom apartmáne je prázdna. Matrace zostali, ale posteľ zmizla.

Loď postavili v Janove, pôvodne na prepravu tropického ovocia. Počas vojny ju používali nacisti. Potopilo ju spojenecké bombardovanie v prístave na konci vojny. Po vojne bola zrekonštruovaná a stala sa loďou juhoslovanského námorníctva. Pridaním kajút potom slúžila ako Titovo luxusné sídlo počas jeho častých ciest. Posádku obvykle tvorilo 200 námorníkov, vrátane orchestra na pobavenie asi 20 hostí.

Neskoršie prezident radšej cestoval letecky. Loď sa preslávila v roku 1953, keď sa J. B. Tito plavil do Londýna, kde sa stretol s Winstonom Churchillom a kráľovnou Alžbetou II. Obzvlášť nadšený bol, keď na palube vítal filmové hviezdy ako Sophiu Lorenovú, Elizabeth Taylorovú či Richarda Burtona, ktorý hral J. B. Tita vo vojnovej epopeji natočenej v roku 1973 v Juhoslávii.

Chorváti zachránia luxusnú pýchu bývalého vodcu, z jachty spravia múzeum

Zdroj: SITA / AP